Brian Armstrong varuje pred pokusmi o zablokovanie vývoja umelej inteligencie

Brian Armstrong, generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase, sa vyjadril k vývoju umelej inteligencie so zameraním na ChatGPT. Čo povedal o známom nástroji OpenAI?

od Martin Tkáč

Newsletter news

Brian Armstrong hovorí o ChatGPT

O ChatGPT sa šušká už od konca roka 2022. Slávna aplikácia OpenAI ukazuje potenciál umelej inteligencie. V posledných mesiacoch začali odborníci, ktorí skúmali jej možnosti, predpovedať, že o niekoľko rokov nahradí programátorov, copywriterov alebo právnych poradcov. Elon Musk, Steve Wozniak a Andrew Yang, známy americký politik mladšej generácie, nedávno varovali pred možnosťami umelej inteligencie. Všetci dokonca podpísali otvorený list, v ktorom vyzývajú na zastavenie vývoja systémov AI (skratka pre umelú inteligenciu).

K vývoju AI sa vo svojom nedávnom tweete vyjadril aj generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase Brian Armstrong. Podľa neho zastavenie prác na nových technológiách nemá zmysel. Poznamenal, že „tak ako pri mnohých iných technológiách, aj tu existujú nebezpečenstvá, ale mali by sme napredovať s pokrokom, pretože dobro prevažuje nad zlom“. Dodal, že „trh nových nápadov vedie k lepším výsledkom ako centrálne plánovanie“.

„Nikdy nedovoľte strachu zastaviť pokrok,“ varoval.

Jeho komentár bol reakciou na spomínaný list, pod ktorým je podpísaný aj spoluzakladateľ spoločnosti Ripple Chris Larsen, ako aj ďalšie známe osobnosti, napríklad nositeľ Turingovej ceny Yoshua Bengio a Stuart Russell, riaditeľ Centra pre inteligentné systémy.

umelá inteligencia

Boj o trh?

Niektorí začali špekulovať, prečo sa toľko známych podnikateľov na inovačných trhoch zrazu bojí AI. Dalo by sa tvrdiť, že dôvodom je to, že ide o technológiu, ktorá môže „vziať“ ľuďom prácu. Až na to, že v hre môžu byť aj cynickejšie motivácie. Bývalý manažér spoločnosti Mastercard Satvik Sethi poznamenal, že toto všetko je „dosť ironické“. Podľa neho mnohí „populárni tvorcovia listu“ ho chcú využiť na „spomalenie práce na AI svojich kolegov, aby ich mohli predbehnúť“. Prirovnal to k Zmluve o nešírení jadrových zbraní, ktorej cieľom vôbec nebolo zastaviť práce na takýchto zbraniach.

Napriek uvedenému už prvé krajiny blokujú ChatGPT. Zatiaľ tak urobilo Taliansko. Nešlo však o schopnosti umelej inteligencie, ale o právne otázky – týkajúce sa spracovania osobných údajov talianskych používateľov aplikácie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár