Argentínsky prezident: Nie je dôvod brániť sa prijatiu bitcoinov

od Martin Tkáč

Salvadorské rozhodnutie urobiť BTC zákonným platidlom spôsobilo v Strednej a Južnej Amerike zmätok. Argentínsky prezident však prejavil podporu prijatiu primárnych kryptomien.

Alberto Fernandez v rozhovore pre miestne médiá Caja Negra nastolil tému digitalizácie a postoj krajiny k nej. Konkrétne odpovedal na otázku, či by Argentína zvážila zavedenie vlastnej digitálnej meny centrálnej banky alebo možno dokonca prijala bitcoin ako zákonné platidlo.

Nechcem sa pozerať príliš ďaleko do budúcnosti ale nie je dôvod hovoriť nie. Možno je to dobrá cesta.

Dodal, že najvýznamnejšou výhodou prijatia BTC je, že „do značnej miery znižuje efekt inflácie“ kvôli obmedzenej ponuke majetku, ktorá predstavuje 21 miliónov coinov.

Inflácia v Argentíne

Argentína už roky zápasí s problémom inflácie. Len v júni 2021 sa ceny spotrebného tovaru a služieb zvýšili o viac ako 3%. Analytici teda dospeli k záveru, že 12 mesačná miera inflácie stúpla nad 50%.

V makroskopickejšom meradle stratilo argentínske peso za posledných päť rokov zhruba 85% svojej hodnoty voči americkému doláru.

Prezident krajiny však priznal, že má obavy z toho, že kryptomena bude považovaná za zaistenie proti inflácii.

Toto je globálna diskusia a musím priznať, že je to téma ku ktorej treba pristupovať opatrne. V mojom prípade existuje opatrnosť kvôli tomu, ako je to neznáme, a pretože je ťažké pochopiť, ako sa toto šťastie zhmotňuje.

Dodal, že mnoho ľudí má podobné obavy, a preto sa BTC zatiaľ nedostal do hlavného prúdu. Avšak „je to niečo, čo treba zvážiť“.

Salvador prijal BTC ako zákonné platidlo

V júni tohto roku sa Salvador stal prvou krajinou, ktorá prijala BTC ako zákonné platidlo. Odvtedy o podobnej myšlienke uvažuje niekoľko ďalších národov. Doteraz však neboli podniknuté žiadne skutočné opatrenia.

zdroj: blockchainnews.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár