Argentínsky daňový úrad vyhral dôležitý súdny spor, ktorý by mohol ovplyvniť trh s kryptomenami

Argentínsky daňový úrad (AFIP) vyhral dôležitý súdny spor. Týkalo sa to prevzatia prostriedkov daňových poplatníkov z digitálneho účtu Mercado Pago. Prípad vyhrala AFIP vo federálnej komore Mar del Plata. Výsledkom môže byť viac záchvatov tohto druhu.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Prostriedky z digitálneho účtu prevezme argentínsky daňový úrad

Oči regulačných orgánov na celom svete sa obrátili na AFIP. Argentínske úrady povolili úradu zabaviť finančné prostriedky z digitálneho účtu Mercado Pago na splatenie dlhov súvisiacich s daňami. Návrh, ktorý sudca najprv zamietol a následne schválil v odvolacom konaní vo Federálnej komore v Mar del Plata, by mohol byť prvým z mnohých svojho druhu.

Komora uviedla, že nevidí dôvod neuznať tieto a budúce prostriedky, ktoré boli uložené na digitálnom účte Mercado Pago. Inými slovami, nechala AFIP vziať ich. Okrem toho sa v nariadení uvádzalo, že „nárast ekonomickej a finančnej aktivity a používanie digitálnych účtov si vyžaduje výklad zákona v súlade so súčasnou situáciou“ a že nové technológie sa nesmú stať „prenášačmi podvodov“ pre daňových poplatníkov.

Jeden milión Argentínčanov získa prístup k platbám v bitcoinoch prostredníctvom Lightning NetworkKryptomena môže byť tiež skonfiškovaná

V očiach analytikov možno na konfiškáciu kryptomien použiť rovnaké kritériá, aké platia pre digitálne účty. Eugenio Bruno, právnik zaoberajúci sa kryptomenami a fintech, pre Iproup povedal, že kryptomenové aktíva fungujú ako účtovné jednotky a hodnotové trezory a možno ich použiť aj na platby.

Z právneho hľadiska ich možno prevziať z dôvodu ich „finančnej spôsobilosti“. Dodal však, že správa týchto aktív je daná držbou ich súkromných kľúčov a potom môže byť ťažké zaviesť prípadnú konfiškáciu.

V prípadoch, keď sú kryptomenové aktíva držané prostredníctvom búrz, môže konečná objednávka AFIP naznačovať, že súkromné ​​kľúče zodpovedajúce digitálnym účtom daňových poplatníkov, na ktoré je uvalené embargo, nemožno použiť na zabezpečenie prevodov.
– povedal Bruno.

„Keď však tieto kľúče nevlastnia inštitúcie, uplatňovanie kritérií sa stáva zložitým, pretože používateľ nemusí úradom predložiť súkromné ​​kľúče svojej peňaženky,“ vysvetľuje News.bitcoin.com.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár