Argentínska štátna spoločnosť poskytuje odpadový plyn ťažiarom BTC

Argentínska štátna energetická spoločnosť – YPF – sa stala dodávateľom energie pre nezverejnenú medzinárodnú ťažobnú spoločnosť bitcoinov. Dodávaná energia pochádza z odpadových plynov, ktoré zostali pri ťažbe ropy.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Argentínska spoločnosť podporuje ťažobný priemysel kryptomien

Baníci zapojení do ťažby bitcoinov (BTC) už roky zápasia s kritikou súvisiacou s vysokou spotrebou energie, ktorá sa premieta do životného prostredia. Pri hľadaní riešení vysokého energetického dopytu po ťažbe kryptomien sa niektoré krajiny pokúsili hľadať iné riešenia, no stále umožňujú baníkom vykonávať svoje súčasné aktivity.Za týmto účelom sa argentínska štátna spoločnosť – YPF – rozhodla dodávať nevyužitý plyn medzinárodnej ťažobnej spoločnosti.

Martín Mandarano, generálny riaditeľ YPF Luz, divízie obnoviteľnej energie YPF, oznámil, že pred tromi mesiacmi bol na juhu Argentíny spustený pilotný projekt s výkonom jedného megawattu. Jeho účelom bolo zabezpečiť energiu vyrobenú z odpadových plynov, ktoré zostali pri ťažbe ropy. Mandarano tiež spomenul, že spoločnosť pracuje na ďalšom oveľa väčšom – osem MW – pilotnom projekte. Svoj štart ohlásil koncom roka.

Generálny riaditeľ YPF Luz povedal:

Začali sme vyvíjať tento generačný pilotný program na ťažbu kryptomien s víziou trvalo udržateľného rozvoja a podnikania založeného na zemnom plyne z erupcie, ktorú nemožno použiť počas prieskumu a skorej ťažby ropného poľa.

Pokusy o zníženie uhlíkovej stopy BTC

Ďalším príkladom úsilia o zníženie uhlíkovej stopy ťažby bitcoinov je ťažobný pool Lumos Digital Mining pôsobiaci v Južnej Austrálii. Snaží sa ťažiť prvú kryptomenu pomocou solárnej energie. Ťažobné centrum sa tak snaží stať prvým dodávateľom energií tohto typu v regióne. V súčasnosti poskytuje približne päť megawattov elektriny, aby sa minimalizovala uhlíková stopa bitcoinov. Podobne v západnom Colorade začala Aspen Creek Digital operácie na ťažbu bitcoinov poháňaných solárnou energiou, tvrdí Finbold.

Argentínska štátna spoločnosť poskytuje odpadový plyn ťažiarom BTC

Začiatkom minulého mesiaca Biely dom oznámil svoje obavy, že ťažba digitálnych aktív, ako je bitcoin, môže negatívne ovplyvniť životné prostredie. Úrady tvrdia, že by to mohlo vážne podkopať úsilie Spojených štátov v boji proti klimatickým zmenám.

Medzitým hash rate bitcoinu získal 2. októbra nový ATH. Dôvodom je prudký skok v hash power faktore, ktorý začal rásť v auguste, keď sa objavili krátkodobé známky oživenia bitcoinu a napriek neskorším problémom s kurzom naďalej stúpal.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár