Zavedie Argentína po vyhratých majstrovstvách bitcoin ako legálnu menu?

Ak by sa dnes Lionel Messi rozhodol kandidovať na argentínskeho prezidenta, s prehľadom by zvíťazil.

od Rastislav Vasilišin

Newsletter news
Avšak šesťnásobný držiteľ Zlatej lopty neprejavuje politické ambície. Aspoň zatiaľ.

Podľa neho je lepšie nechať bojovať o prezidentské kreslo Alberta Fernandeza, Cristinu Kirchner alebo dokonca aj Javiera Milei, ktorý je veľkým bitcoinovým nadšencom.

Milei ako argentínsky Bukele

Kto je Bukele?

Nayib Bukele sa preslávil tým, že v Salvádore, 7. septembra 2021, presadil a uzákonil legalizáciu bitcoinu ako štátnej meny.

Od tohto odvážneho skoku sa situácia v krajine, ktorá desiatky rokov trpela pod jarmom diktátu centrálnych bánk a MMF, dramaticky zmenila.

Pozrime sa na vybrané fakty.

Odkedy Salvádor prijal bitcoin ako legálne platidlo, HDP krajiny narástlo o 10 percent, čo predstavuje prínos do štátnej pokladnice v hodnote 580 miliónov dolárov.

Cestový ruch narástol o 52 percent, nezamestnanosť klesla o 7 percent, export narástol o 17 percent a výber daní narástol o 37 percent.

Čo je ale najimpozantnejšie, od zavedenia bitcoinu poklesla závažná kriminalita o 95 percent a to tým, že sa Salvádor zbavil mafiánskych gangov.

Javier Gerard Milei, ako popredný kandidát na prezidenta Argentíny a bitcoiner, sa usiluje o niečo podobné ako Bulele v Salvádore.

Milei na tému bitcoinu povedal, že „Bitcoin predstavuje vrátenie peňazí od centrálnych bánk do súkromného sektora.“

Právom ho preto prezývajú „argentínsky Bukele”.

Tak ako Bukele, ani Milei sa nikdy netají svojím nadšením pre bitcoin. Ako tento 50-ročný poslanec povedal:

„Neprišiel som sem vodiť jahniatka, ale zobudiť levy. Ak sa vám niečo nepáči, najlepšie je to zmeniť.“

Neskôr, v nedávnom rozhovore Milei objasnil, že bitcoin by mohol konkurovať iným fiat menám, pretože je jeho ponuka obmedzená na 21 miliónov.

Preč s centrálnymi bankami, nech žije bitcoin!

Na tému centrálnych bánk si Milei nedáva servítku pred ústa.

„Bitcoin je prirodzenou reakciou na grandiózny podvod centrálneho bankovníctva a mechanizmom, ako môžu politici zdaňovať občanov cez inflačnú daň. Bitcoin predstavuje návrat peňazí k ich pôvodným tvorcom, to znamená do privátneho sektora.”

A nebojácne dodáva: „Preto navrhujem zrušenie centrálnej banky.”

Vďaka tejto rétorike si Milei postupne získava sympatie Argentínčanov, ktorí sú zbedačovaní centrálnou bankou a MMF v podobe viac ako 80 percentnej inflácie.

Má Milei šance na úrad?

Samozrejme, stále nie je jasné, či si ho v októbri Argentínčania zvolia za prezidenta. Avšak tento federálny poslanec z Buenos Aires, je rozhodne jedným z najhorúcejších kandidátov na úrad.

Mnohí v ňom vidia záblesk „nádeje pre Argentínu“. A ak sa súčasnej vláde nepodarí veci napraviť, je isté, že Javier Milei budúci október uchmatne niekoľko dodatočných hlasov.

Samozrejme, pokiaľ mu nebude stáť v ceste MMF, alebo kartel centrálnych bankárov a ich prisluhovačov v argentínskych médiách.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár