Arcane Research: ADA a XRP vypadnú z top 10

Tento rok sa ukázal byť pre bitcoin prelomový. Jeho šnúra sa však nedávno zastavila. Zároveň mnoho altcoinov začalo preberať podiel na trhu, vrátane meme coinov. Spoločnosť Arcane Research predstavila možné scenáre na nadchádzajúci rok, ktoré by mohli zmeniť priebeh udalostí.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Najväčší víťaz?

Arcane Research vo svojej najnovšej správe správne poznamenáva, že rok 2021 bol rokom vzostupov a pádov. Napríklad bitcoin prekonal akciový trh a zlato, napriek tomu, že tento rok bol pre digitálne aktívum mimoriadne volatilný.

Ukázalo sa však, že altcoiny rastú s najväčšou dynamikou. Spomedzi troch najlepších coinov podľa trhovej kapitalizácie sa najlepšie darilo BNB. Token Binance sa tento rok zvýšil o viac ako 1 300 %. Nebola to však len BNB, ktorá rozdrvila lídra trhu.

Ethereum prekonalo Bitcoin aj z hľadiska ceny. Natívny token siete ETH sa zvýšil o 455 %. Ako poznamenala analytická firma, rok 2021 bol „jedna dlhá sezóna pre projekty altcoinov na vrstve 1“.

Jednou z najodvážnejších predpovedí Arcane na budúci rok však je, že z prvej desiatky môžu vypadnúť ripple (XRP) a cardano (ADA). Kedysi tretia najväčšia kryptomena podľa trhovej hodnoty, XRP stratila svoju pozíciu, čiastočne kvôli pokračujúcej právnej bitke s americkou SEC.

Cardano na druhej strane ukázal veľký potenciál zavedením smart kontraktov. Rast sa však zastavil a ADA je hlboko pod ATH.

Siete vrstvy 1 ako Solana, Avalanche, Terra, Fantom a Harmony si tiež získali obrovskú popularitu. Tým pádom pripravili Ethereum aj o vedúcu pozíciu v DeFi.

Podľa Arcane sa tieto siete budúci rok ešte viac rozšíria, čím odčerpajú dominanciu a používateľov ekosystému Ethereum.

Majk Spirit NFT

A čo meme mince?

Internet je zvláštne miesto. Svet kryptomien je však ešte šialenejší. Tento rok prinieslo veľa nekonvenčných a úplne bizarných tokenov obrovské zisky.

Investori sa začali uchyľovať k meme coinom. Vďaka Elonovi Muskovi si dogecoin získal obrovskú popularitu. Na chrbte sa mu vyrojilo niekoľko ďalších „psích“ žetónov. Jedným z nich, ktorý jasne vyčnieval a dokonca nakrátko predbehol Muskovho obľúbenca, bol shiba inu (SHIB).

To sa však môže zmeniť. Arcane poznamenal, že väčšina z týchto tokenov nakoniec „vybledne do zabudnutia, historickej relikvie z absurdných čias roku 2021“.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár