Apple otvára NFT. Je tu však jedno veľké „ale“

Apple pridáva do App Store štandardizované prijímanie aplikácií založených na NFT.

od Simona

Newsletter news

Apple otvára NFT

V správe, ktorú predstavil Aidan Ryan v The Information, Apple uviedol, že NFT sa môže predávať v aplikáciách v App Store. Všetky predaje tokenov však musia prejsť cez nákupný systém v aplikácii, ktorý generuje poplatky od spoločnosti. Ako Ryan výstižne zdôrazňuje, prinúti to mladé projekty a platformy obmedziť funkčnosť v aplikáciách, aby sa vyhli 30% poplatkom.

Navyše, reálne náklady, ktoré znášajú vývojári, často presahujú spomínaných 30 % provízie. Myšlienka spoločnosti Apple môže byť zaujímavým krokom, ale pravdepodobne nebola úplne premyslená tvorcami.

Generálny riaditeľ Epic Games Tim Sweeney sa podelil o svoje myšlienky na túto tému v piatkovom tweete a opísal mechaniku App Store ako „groteskne nafúknutú platobnú službu v aplikácii“. Sweeney mal veľa konfliktov v súvislosti s províziami z App Store, pretože vlajkový titul Epic Games, „Fortnite“, bol odstránený z App Store po tom, čo sa spoločnosť pokúsila obísť vyššie uvedenú štruktúru poplatkov.

Jeho generálny riaditeľ dlho tvrdil, že sadzby provízií spoločnosti Apple nie sú priateľské k vývojárom a neprinášajú veľké výhody z hľadiska rastu odvetvia.

NFT

Sweeney predtým zaujal neutrálny postoj k NFT. Je však potrebné dodať, že Epic prejavuje postoj, ktorý je stále zameraný na vývojára (či už obsahuje NFT alebo nie).

Konkurenčný obchod s aplikáciami

„Nastal čas pre bezpečné, biometricky integrované riešenia dôvery, o ktorých sme snívali a ktoré sa akosi nezhmotnili na cestných mapách mobilných gigantov. Čas na obchod s aplikáciami spravovaný používateľmi a vývojármi bez obmedzení tokenov a NFT, čo umožňuje natívne modely distribúcie Web3, ktoré by v App Store a Google Play nikdy neboli možné,“ spomínaný projekt predstavuje Anatolij Yakovenko, spoluzakladateľ spoločnosti Solana.

Viac si o tom môžete prečítať tu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár