Anatolij Aksakov vyzýva na vytvorenie regulácií, ktoré umožnia používanie kryptomien v medzinárodnom obchode

Vysokopostavený poslanec ruského parlamentu Anatolij Aksakov vyzval na prijatie vhodného právneho rámca, ktorý by pomohol regulovať cezhraničné platby v kryptomenách. Jeho návrh prišiel po tom, čo kľúčoví regulátori v Moskve uviedli, že Rusko potrebuje povoliť používanie kryptomien v zahraničnom obchode, keďže sa musí vysporiadať s vážnymi finančnými obmedzeniami.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Anatolij Aksakov chce reguláciu

Anatolij Aksakov, šéf Výboru pre finančný trh Štátnej dumy, považuje za potrebné poskytnúť regulačný rámec pre cezhraničné zúčtovanie kryptomien. Očakáva, že dolná komora ruského parlamentu túto jeseň preskúma návrhy legislatívy týkajúcej sa kryptomien, vrátane nového zákona o digitálnej mene.

Vplyvný člen dolnej komory ruského parlamentu vydal svoju výzvu po tom, ako sa ruské ministerstvo financií a centrálna banka začiatkom tohto týždňa dohodli, že za súčasných okolností sa krajina „nezaobíde bez cezhraničného zúčtovania kryptomien“. Rusko zápasí s dôsledkami západných sankcií, ktoré naň boli uvalené kvôli invázii na Ukrajinu.

Aksakow, citovaný ekonomickým denníkom Kommersant a tlačovou agentúrou RIA Novosti, zdôraznil, že stanovenie právnych hraníc pre používanie kryptomien pri cezhraničných zúčtovaniach je dôležitou úlohou. Uviedol tiež, že je potrebné zabezpečiť, aby orgány označili tých, ktorí vstúpia na tento trh, za vysokú prioritu.

V prvom rade si to vyžaduje právny základ pre zákonný a transparentný proces. Zároveň je potrebné pripomenúť zákaz kryptomien ako platobného prostriedku v Ruskej federácii – vysvetlil námestník.

Napriek konsenzu s ministerstvom financií o medzinárodných platbách kryptomenami, Centrálna banka Ruska tiež vysvetlila, že platby kryptomenami v krajine sú stále nezákonné. V januári menové orgány tiež navrhli úplný zákaz domácich aktivít v oblasti digitálnych aktív vrátane emisií, obchodovania a ťažby.

Námestník ministra financií Alexej Mojsejev zároveň prezradil, že Moskva spolupracuje s vládami niekoľkých „spriatelených krajín“ na vytvorení zúčtovacích platforiem pre medzinárodné zúčtovanie v stablecoinoch. Toto všetko je súčasťou snahy vyhnúť sa používaniu hlavných fiat mien, akými sú americký dolár a euro.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár