IRS zabavil v roku 2021 kryptomeny v hodnote 3,5 miliardy dolárov

od Martin Tkáč

Daňový úrad Spojených štátov amerických (IRS) zverejnil výročnú správu o vyšetrovaní trestných činov. Je zaujímavé, že kryptomeny zohrali hlavnú úlohu v oblasti počítačovej kriminality.

Kryptomeny v hodnote 3,5 miliardy dolárov

Podľa správy jednotky IRS pre počítačovú kriminalitu bolo v roku 2021 skonfiškovaných viac ako 3,5 miliardy dolárov v kryptomenách. To je až 93 % všetkých záchytov uskutočnených v roku 2021.

Medzi najúspešnejšie prípady kryptomien, ktoré uzavrela jednotka IRS pre počítačovú kriminalitu, patria:

  • Akvizícia viac ako 1 miliardy dolárov v kryptomenách od „Individual X“, ktorá sa vlámala do Silk Road a ukradla časť jej finančných prostriedkov. IRS hovorí, že neznáma tretia strana pomáhala jeho zamestnancom počas vyšetrovania.
  • Zatknutie Romana Sterlingova, ktorý prevádzkoval najstaršiu kryptomenovú službu na pranie špinavých peňazí v darknete – Bitcoin Fog (funguje od roku 2011). Odhaduje sa, že Bitcoin Fog počas svojej existencie preprala viac ako 1,2 milióna bitcoinov.
  • Volodymyr Kvashuk bol zatknutý za svoj plán spreneveriť darčekové karty spoločnosti Microsoft v hodnote viac ako 10 miliónov dolárov, ktoré potom predal výmenou za bitcoiny. IRS sa domnieva, že Kvashuk ukradol celkovo viac ako 150 000 darčekových kariet.
  • Zatknutie Gliba Oleksandra Ivanova-Tolpinceva za prevádzkovanie botnetu s cieľom preniknúť do prihlasovacích údajov tisícov počítačov a predať tieto informácie na darknete za kryptomeny. Vďaka zakúpeným údajom mohli ďalší zločinci spáchať celý rad trestných činov, od phishingu a vydierania až po krádeže identity.

Majk Spirit NFT

Spojené štáty americké a krypto zločinci

Jednotka pre počítačovú kriminalitu plánuje v roku 2022 vybudovať Centrum pre pokročilé údaje a spoluprácu (ACDC) v oblasti Severnej Virgínie. Chce tiež integrovať kanceláriu vo Washingtone s jednotkou Cyber ​​​​Support Unit, aby mohol pracovať efektívnejšie.

Útvar kyberzločinu má problém s extrémnym súkromím. Tím sa spolieha na stratégiu „follow the money“, ktorá sa používa už viac ako desať rokov. Nové, decentralizované technológie, akými sú napríklad kryptomeny, však túto úlohu sťažili ako kedykoľvek predtým.

Vyšetrovacie úsilie v oblasti počítačovej kriminality sa zameriava na tých, ktorí používajú internet ako svoj primárny prostriedok na páchanie trestných činov, zostávajú v anonymite a vyhýbajú sa presadzovaniu práva pri zatajovaní finančných transakcií, vlastníctva majetku alebo iných dôkazov.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár