Americkí senátori navrhli zákon na zníženie dane z transakcií s kryptomenami

od Simona

Senátori Patrick Toomey (patriaci k Republikánskej strane) a Kyrsten Sinema (demokrati) pripravili spoločný návrh zákona. Jeho cieľom je oslobodiť transakcie s kryptomenami do výšky 50 USD od dane z kapitálových výnosov.

NEWSLETTER okrypte.sk

Politici oboch amerických strán spoja svoje sily pre dobrú vec

Do Senátu USA sa dostal návrh nového zákona, ktorý by uvoľnil malé sumy z obchodovania s kryptomenami. Predtým boli Kongresu predložené podobné návrhy, ktoré mali stanoviť referenčnú hodnotu 200 dolárov. Najnovší návrh predpokladá, že zákon sa bude vzťahovať na transakcie pod 50 USD, s výhradou úpravy tohto pomeru voči inflácii.

V súčasnosti daňový úrad v Spojených štátoch zaobchádza s kryptomenovými aktívami ako s majetkovými transakciami. Transakcie s digitálnymi aktívami sa však považujú za investície, nie platby. To znamená, že Američania sú povinní platiť dane z kapitálových ziskov vždy, keď vymenia alebo predajú svoje kryptomeny.

Tento stav dramaticky bráni potenciálnemu využitiu tejto triedy aktív v bežnom obchodovaní. Túto skutočnosť zas mnohokrát využili kritici kryptomien a regulátori. Tento takt používajú ako argument proti užitočnosti kryptomien ako platobného prostriedku.

Zákon, ktorý pripravili zástupcovia dvoch strán, sa nazýval „Zákon o integrite dane vo virtuálnej mene“. Jeho účelom je izolovať transakcie malých kryptomien zo zoznamu daňových smerníc týkajúcich sa kapitálových ziskov. V prípade prijatia by sa tento zákon vzťahoval na transakcie pod 50 USD. Stále je tu otázka stanovenia, že tento index by sa mal upravovať o infláciu.

senátori

Existuje nádej, aj keď slabá

Upozorňujeme, že návrhy zákonov podobného charakteru už boli v minulosti predložené Kongresu. Hovoríme tu okrem iného o návrhu zákona o oboch stranách, ktorý vo februári predložili senátori Suzan DelBene, David Schweikert, Darren Soto a Tom Emmer. Obom stanovila hranicu dane vo výške 200 USD. Senátorky Kirsten Gillibrand a Cynthia Lummis tiež v júni tohto roku predstavili komplexný návrh zákona o kryptomenách, ktorý sa okrem iného snažil znížiť dane zo všetkých krypto transakcií pod 200 USD.

Zatiaľ čo lobistické skupiny v oblasti kryptomien a širšia komunita podporujú snahy o oslobodenie transakcií s malými digitálnymi mincami od požiadaviek na daň z kapitálových výnosov, šance na implementáciu akýchkoľvek zákonov do konca roka sú relatívne nízke.

Aktuálny legislatívny kalendár v USA je plný problémov, ktoré nesúvisia s kryptomenami. Uzatvára sa pred novembrovými voľbami v polovici volebného obdobia, takže je malá šanca na presadenie navrhovaných zákonov.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár