Americkí senátori chcú „väčší federálny dohľad nad priemyslom digitálnych aktív“

Americké senátorské duo uviedlo, že kolaps FTX jasne ukázal „potrebu väčšieho federálneho dohľadu nad priemyslom digitálnych aktív“.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Americkí senátori chcú reguláciu a dohľad nad trhom s kryptomenami

Senátorka Debbie Stabenow (Demokratická strana) a senátor John Boozman (Republikánska strana) chcú reguláciu kryptomien. Týkajú sa zákona o ochrane spotrebiteľa digitálnych komodít z roku 2022 (DCCPA). Obaja tvrdia, že táto záležitosť sa stáva naliehavou – najmä teraz, po kolapse FTX.

Dvojica vo svojom vyhlásení z 10. novembra uviedla, že „udalosti tohto týždňa posilňujú jasnú potrebu väčšieho federálneho dohľadu nad priemyslom digitálnych aktív“.

Prezident Stabenow a ja sme naďalej odhodlaní vypracovať konečnú DCCPA, ktorá vytvorí regulačný rámec, ktorý umožní medzinárodnú spoluprácu a poskytne spotrebiteľom väčšiu dôveru, že ich investície sú bezpečné.

– napísal senátor Boozman.

Samotný Bankman-Fried, generálny riaditeľ FTX, je považovaný za zástancu americkej regulácie kryptomien. Zúčastnil sa okrem iného vo viacerých rozpravách v Senáte.

Spomínaný zákon bol uvedený do legislatívneho obehu v Kongrese USA 3. augusta 2022. Zatiaľ však o dokumente nepoznáme veľa detailov.

Sean Flanagan Fah GIF by Foil Arms and Hog

Sú predpisy dobré pre trh?

Regulácia nemusí pre trh znamenať nič zlé. Ak DCCPA vstúpi do platnosti, udelí Commodity Futures Trading Commission (CFTC) – jednému z dvoch amerických regulátorov finančného trhu – väčšie regulačné právomoci v sektore kryptomien. To je dobrá správa, pretože Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC), ekvivalent slovenského úradu pre finančný dohľad, ktorý nie je nevyhnutne naklonený trhu digitálnych aktív, má väčšiu kontrolu nad trhom.

Nezabúdajme, že pred prijatím DCCPA je ešte dlhá cesta. Návrh zákona bude musieť schváliť americký Senát aj Snemovňa reprezentantov a následne ho podpíše prezident Joe Biden. Okrem toho čoskoro dôjde k zmenám v oboch komorách Kongresu. S najväčšou pravdepodobnosťou budú mať v Snemovni reprezentantov väčšinu republikáni. Osud demokratov v Senáte je neistý. Môžeme však predpokladať, že žiadna revolúcia v americkej politike, čo sa týka kryptomien, nebude.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár