Americkí politici chcú analyzovať vplyv salvadorského zákona o BTC

Americkí politici chcú analyzovať vplyv salvadorského zákona o BTC

Traja americkí senátori požadujú komplexnú správu podrobne o fungovaní zákona o bitcoinoch v Salvádore. Pripravili osobitný zákon, ktorý sa má stať právnym základom na prípravu dokumentu.

od Martin

Americkí politici chcú vyšetriť udalosti v Salvádore

Iniciatíva má za cieľ „zmierniť riziká“ pre USA v súvislosti s tým, čo sa deje v Salvádore. Ide najmä o to, ako salvádorská legislatíva týkajúca sa kryptomien ovplyvňuje procesy prania špinavých peňazí a financovania terorizmu.

Návrh zákona predložili najmä republikánski senátori Jim Risch a Bill Cassidy s dodatočnou podporou demokratického senátora Boba Menendeza. Senátor Risch vo svojom vyhlásení zo 16. februára napísal, že „prijatie bitcoinu v Salvádore ako zákonného platidla vyvoláva vážne obavy o ekonomickú stabilitu a finančnú integritu amerického obchodného partnera v Strednej Amerike.“

Senátor Cassidy napísal, že „bitcoin ako oficiálna mena otvára dvere kartelom prajúcim špinavé peniaze a podkopáva záujmy USA“.

Ak by návrh zákona prešiel Kongresom, dal by federálnym agentúram 60 dní na predloženie správy hodnotiacej niekoľko aspektov kybernetickej bezpečnosti a možností finančnej stability Salvádoru.

Prvá časť správy by hodnotila, ako Salvádor vyvinul a uzákonil zákon o bitcoinoch a ako vláda „zmierňuje riziká pre finančnú integritu a kybernetickú bezpečnosť“ pomocou plnohodnotného fungovania digitálnych aktív. To podľa politikov zahŕňa aj skúmanie, či krajina spĺňa požiadavky Finančnej akčnej skupiny (FATF) a dopad zákona na jednotlivcov a firmy.

Americkí politici chcú analyzovať vplyv salvadorského zákona o BTC

Ďalšia časť správy by popisovala internetovú infraštruktúru El Salvadoru a posudzovala „rozsah, v akom sa tam kryptomena používa“.

Po zverejnení týchto správ by návrh zákona definoval akčné plány rôznych agentúr USA na základe vyššie uvedených zistení.

Bukelemu sa tento nápad nepáči

Salvádorský prezident Nayib Bukele rýchlo zareagoval proti takémuto zasahovaniu vo svojej krajine tweetom, že Salvádor „nie je kolóniou“ Spojených štátov.

Salvádorská vláda schválila zákon o bitcoinoch v júni 2021. Vďaka nej sa bitcoin (BTC) stal v krajine legálnou menou, čo núti spoločnosti akceptovať ho ako platobný prostriedok.

Kroky amerických úradov sú v súlade so súčasnou politikou Medzinárodného menového fondu, ktorý Bukeleho dlhodobo útočí za jeho bitcoinové reformy. Človek má dojem, že niektorí z americkej elity začínajú vnímať bitcoin ako hrozbu pre USD.

zdroj: cointelegraph.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár