Americké regulačné orgány skúmajú, ako povoliť bankám ukladať bitcoiny

od Martin Tkáč

Podľa správy agentúry Reuters, predsedníčka Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC) Jelena McWilliamsová uviedla, že národné regulačné orgány skúmajú „cestu“, ktorá bankám a ich zákazníkom umožní vlastniť bitcoiny a iné kryptomeny.

Týmto spôsobom chcú predstavitelia USA povzbudiť tieto subjekty, aby držali svoje BTC u regulovaných korporácií. To zase umožní zachovať určitú úroveň kontroly nad týmto sektorom. McWilliams vysvetlil, že rozhodnutie zvážil tím amerických bankových regulátorov.

Očakávajú vytvorenie cestovnej mapy pre banky, ktoré budú chcieť vstúpiť na trh s bitcoinmi a kryptomenami. Bude obsahovať pravidlá, ako môže banka uchovávať a udržiavať digitálne aktíva.

Ak bude tento plán schválený, mohol by spustiť novú vlnu adopcií. Otvorí dvere na trh miliónom ľudí z tradičného finančného sektora. Prezident FDIC povedal:

Som presvedčený, že musíme bankám v tomto priestore umožniť zapojiť sa do kryptomien. Zároveň musíme správne riadiť a obmedzovať všetky riziká. Ak bankám tento rozsah činnosti nezavedieme, bude sa rozvíjať mimo nich. Federálne regulačné orgány to nebudú môcť regulovať.

Udržiavanie bitcoinov a kryptomien na americkej pôde

McWilliams vyjadril podobný postoj ako komisárka SEC Hester Peirceová a ďalší predstavitelia vlády USA, ktorí sú priateľskí voči kryptomenám. Verí vo vytvorenie stimulov, ktoré zabránia migrácii bitcoinu a krypto sektora do zahraničia.

Okrem toho chce prezident FDIC chrániť spotrebiteľov pred prístupom k neregulovaným a potenciálne neúčinným produktom. Konečným cieľom je, aby hlavné americké bankové regulátory FDIC, OCC a Federálny rezervný systém, mali jednotný prístup k tejto otázke.

McWilliams dodal:

Mojím cieľom v tejto medziagentúrnej skupine je v podstate poskytnúť bankám cestu, aby mohli pôsobiť ako správca týchto aktív a používať ich ako určitú formu kolaterálu. V určitom bode sa pozrieme na to, ako a za akých okolností ich môžu banky držať vo svojej súvahe. Problémom je… oceňovanie týchto aktív a kolísanie ich hodnoty, ku ktorým dochádza takmer denne. Rozhodnite sa, aké zaobchádzanie s kapitálom a likviditou im priradíte.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár