Americké orgány zabavili kryptomeny v hodnote 34 miliónov dolárov

od Martin Tkáč

Americké orgány činné v trestnom konaní skonfiškovali digitálny majetok v hodnote približne 34 miliónov dolárov. Tie súviseli s nelegálnymi aktivitami na Dark Webe. Operácia TORnado, je jedna z najväčších, pri ktorej boli zabavené kryptomeny.

Operácia TORnado sa ukázala ako úspešná

Podľa nedávneho vyhlásenia ministerstva spravodlivosti je hacker kryptomien obyvateľom južnej Floridy. Zobchodoval viac ako 100-tisíc nelegálnych predmetov na trhoch v Dark Webe. Napríklad predal údaje o účtoch na populárnych weboch ako Netflix, HBO a Uber.

Ako dodali úrady, zločinec využíval rôzne nelegálne služby prevodu peňazí – vrátane kryptomien. Používal tzv. „Preskakovanie reťaze“. Potom v náhodných časoch a v rôznych pomeroch vložil digitálne aktíva do svojej peňaženky, čím sťažil orgánom činným v trestnom konaní odhaliť pôvodný zdroj finančných prostriedkov.

Až spoločné vyšetrovanie federálnych, štátnych a miestnych orgánov s názvom „Operácia TORnado“ pomohlo identifikovať zločinca a skonfiškovať kryptomeny v hodnote približne 34 miliónov dolárov (919,3 ETH, 643 BTC, 640 BTG, 640 BCH a 640 BSV).

hacker na dark webe

Ďalšie úspechy služieb

Minulý rok Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) skonfiškoval digitálny majetok v hodnote približne 2,3 milióna dolárov spojený s útokmi ransomvéru. Za nelegálnou operáciou údajne stál Aleksandr Sikerin – ruský obyvateľ známy prepojením so známym kybergangom REvil, ktorý v nedávnej minulosti napadol mnohé americké spoločnosti.

V marci tohto roku úradníci činní v trestnom konaní skonfiškovali bitcoiny v hodnote 547-tisíc USD od iného zločinca. Zaujímavé je, že tento ukradol peniaze staršej osobe. Suma BTC predstavovala jej úspory na dôchodok. Advokát Dena J. King rozhodol, že finančné prostriedky musia byť vrátené obeti.

Ocenila tiež spoločné úsilie FBI a Coinbase Exchange pomôcť identifikovať hackera. Dodala, že záležitosti týkajúce sa kryptomien zvyčajne nemajú z pohľadu obetí taký šťastný koniec.

Podvod je všadeprítomný a môže byť finančne a psychicky zničujúci pre tých, ktorí sa mu stanú obeťou. Našťastie v tomto prípade bol podvod rýchlo odhalený a ukradnuté prostriedky budú vrátené obeti. Bohužiaľ, väčšina z týchto prípadov nemá podobný koniec, “povedal King.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár