Americká ťažobná spoločnosť využíva na pohon uhoľný odpad

od Simona

Pensylvánska ťažobná spoločnosť Stronghold Digital Mining údajne využíva uhoľný odpad na pohon svojho centra. Pritom sa snaží využiť vedľajší produkt namiesto poškodzovania národnej energetickej siete USA.

SDM využíva odpad z uhlia

Ťažba bitcoinov je energeticky náročný proces. Mnoho ľudí hovorí, že to poškodzuje životné prostredie a národné energetické systémy. Podľa niektorých správ spotrebuje počas roka dokonca viac energie ako celé Fínsko.

Ako informovala agentúra Reuters, Stronghold Digital Mining, americká spoločnosť na ťažbu kryptomien, našla alternatívny spôsob výroby elektriny pre svoje operácie. Spoločnosť využíva uhoľný popol, ktorý zostal zo starých elektrární.

Stronghold Digital Mining ho získava z neďalekej bane v Pensylvánii. Po spracovaní ide vedľajší produkt do kotolne, kde sa spáli na výrobu elektriny potrebnej na ťažbu BTC.

Ak sa neoddelí, môže sa dostať do podzemnej vody a kontaminovať vodné kanály. Obsahuje ťažké kovy, ktoré sa považujú za karcinogénne. Iniciatíva Stronghold preto bráni vstupu toxických látok k obyvateľom Pensylvánie.

Greg Beard, generálny riaditeľ spoločnosti, sa k projektu vyjadril takto:

„Samotná ťažobná sieť bitcoinov je najväčšou decentralizovanou počítačovou sieťou na svete. Je tiež hladný po energii, takže umiestnenie ťažby bitcoinov a elektrární dohromady dáva veľký zmysel“.

Bill Spence, viceprezident spoločnosti zase uviedol, že ťažba je „dokonalým miestom pre kryptomeny.

Alternatíva v Kanade

V októbri 2021 úrady kanadského mesta North Vancouver s viac ako 50 000 obyvateľmi oznámili, že energiu z ťažby kryptomien budú využívať na vykurovanie obytných budov.

Táto iniciatíva bola možná vďaka spolupráci Lonsdale Energy Corporation (LEC) a MintGreen.

MintGreen tvrdí, že jej „digitálne kotly“ dokážu v porovnaní so zemným plynom zabrániť vstupu 20 000 ton skleníkových plynov na MW do atmosféry.

Karsten Veng, generálny riaditeľ LEC, verí, že partnerstvo by mohlo byť prospešné pre zelenšiu budúcnosť mesta:

„Partnerstvo s MintGreen na tomto projekte je pre LEC veľmi vzrušujúce, pretože ide o inovatívny projekt za konkurencieschopné ceny. Navyše to posilňuje cestu, ktorou sa LEC uberá na podporu ambicióznych cieľov mesta pri znižovaní emisií skleníkových plynov“.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár