Americká SEC bude regulovať stablecoiny. Podrobnosti poskytne čoskoro

od Martin Tkáč

Vzhľadom na rastúci vplyv stablecoinov na finančný systém vynakladajú globálni regulátori čoraz väčšie úsilie na reguláciu tohto sektora. Jednou z nich je Americká komisia pre cenné papiere a burzu. SEC je už pripravená regulovať a dohliadať na priemysel v hodnote 131 miliárd dolárov.

Americký úrad finančného dohľadu pripravuje nariadenia o stablecoinoch

S odvolaním sa na zdroje oboznámené s prípadom Bloomberg uviedol, že tento týždeň ministerstvo financií oficiálne oznámi právomoc SEC v oblasti regulácie stablecoinov.

Od začiatku roka kumulatívna trhová kapitalizácia stablecoinov ďaleko prekročila očakávania. Rýchly rast a obmedzená transparentnosť vzbudili záujem investorov aj regulátorov. Očakáva sa však, že nadchádzajúca správa vnesie trochu svetla do regulačných právomocí Commodity Futures Trading Commission (CFTC) a ministerstva financií pre fiat kryptomeny v pomere 1:1, ako napríklad tether (USDT).

Okrem zahrnutia týchto agentúr sa predmetná správa tiež pokúsi vysvetliť, ako Kongres plánuje regulovať sektor stablecoinov.

Bol to predseda SEC Gary Gensler, ktorý tlačil zákonodarcov na právomoci a ďalšie zmeny. V rozhovore pre Washington Post koncom septembra Gensler porovnával stablecoiny s pokrovými žetónmi.

Zmena platobného systému

Americkí regulátori nie sú jediní, ktorí sa snažia zaviesť dohľad nad trhom s stablecoinmi. Niekoľko finančných inštitúcií, vrátane Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere (IOSCO) a Výboru pre platobný styk a trhovú infraštruktúru (CPMI), tiež skúma spôsoby, ako zosúladiť štandardy pre stablecoiny.

Predseda CPMI a zástupca guvernéra pre finančnú stabilitu v Bank of England Sir Jon Cunliffe predtým uviedol:

Platobné prostredie prešlo v posledných rokoch rýchlou transformáciou a naďalej sa vyvíja rýchlym tempom. Deje sa tak súčasne s finančnými inováciami, ktoré ponúkajú perspektívu nových platobných služieb a väčšej konkurencie v platbách, ale aj potenciálne hrozby pre finančný systém.

Celkovo je SEC známa svojim tvrdým postojom k kryptomenovému priemyslu. Priaznivci ako Michael Saylor z MicroStrategy sa však domnievajú, že jasné pravidlá pre stablecoiny pravdepodobne urýchlia prijatie bitcoinu.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár