Americká kongresmanka Norma Torres je presvedčená, že probitcoinová politika Salvádoru je „hazard“

od Martin Tkáč

Americká kongresmanka Norma Torresová predložila v Senáte návrh zákona, ktorý sa má pozrieť na legislatívu Salvádoru na uznanie bitcoinu ako zákonného platidla.

Bitcoin ako platobný prostriedok je hazard!

Torres uviedol, že „Adopcia bitcoinu v Salvádore nie je zámerným prijatím inovácií, ale nedbanlivým hazardom, ktorý destabilizuje krajinu.“

Zákon o Kongrese vyžaduje, aby ministerstvo zahraničných vecí a vedúci ďalších federálnych oddelení a agentúr USA vyšetrili prijatie bitcoinu v Salvádore a informovali Kongres do 60 dní od nadobudnutia účinnosti zákona.

Stojí za to dodať, že obavy zo salvadorskej iniciatívy na zvýšenie adopcie bitcoinov sú opodstatnené. Aspoň z pohľadu federálnej vlády USA.

Vo februári americký senátor Jim Risch povedal, že „táto nová politika by mohla oslabiť politiku sankcií USA, čím by sa posilnili aktéri ako Čína a skupiny organizovaného zločinu“.

Senátor Bill Cassidy tvrdí, že „uznanie bitcoinu v Salvádore ako oficiálnej meny otvára dvere kartelom prajúcim špinavé peniaze a podkopáva záujmy USA“.

„Ak chcú USA bojovať proti praniu špinavých peňazí a zachovať úlohu dolára ako svetovej rezervnej meny, musíme to riešiť priamo,“ dodala.

Bitcoin a tradičné bankovníctvo

Zdá sa, že väčšina amerických zákonodarcov je, žiaľ, ďaleko pozadu v chápaní bitcoinu a priemyslu kryptomien. V skutočnosti sú to banky, ktoré umožňujú pranie špinavých peňazí. Napríklad v roku 2010 Wells Fargo umožnil mexickému drogovému kartelu preprať až 378 miliárd dolárov.

O dva roky neskôr Spojené štáty udelili HSBC pokutu 1,9 miliardy dolárov po tom, čo sa dozvedeli, že spoločnosť umožnila pranie stoviek miliónov dolárov od teroristov a drogového kartelu.

V roku 2018 zaplatil popredný americký inštitucionálny bankový gigant JP Morgan pokutu 5,3 miliardy dolárov za porušenie sankcií proti Kube a Iránu. Banka to urobila … 87 krát.

Môžete teda vidieť, že americké úrady by mali hľadať spôsoby, ako lepšie opraviť bankový systém, a nie sa zameriavať na kryptomeny. O to viac, že ​​blockchain zaručuje veľkú transparentnosť pri prevode financií.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár