Bitcoin v čase rekordnej inflácie. Je BTC dobré zabezpečenie?

Americká inflácia prekonala 40-ročný rekord: Môže bitcoin zachrániť naše peniaze?

9. februára Úrad pre štatistiku práce Spojených štátov amerických oznámil, že Index spotrebiteľských cien – kľúčové meranie zaznamenávajúce zmeny v tom, koľko Američania platia za tovary a služby – sa oproti minulému roku zvýšil o 7,5 %.

od Martin

Ide teda o najväčší medziročný nárast za 40 rokov. V roku 2019, pred vypuknutím globálnej pandémie COVID-19, bola táto miera 1,8 %. Takýto rýchly rast spôsobuje, že čoraz viac ľudí sa pýta, či sa bitcoin môže stať nástrojom v boji proti inflácii.

Čo je za prudkým nárastom inflácie?

Je iróniou, že základným faktorom rastu inflácie je zdravie americkej ekonomiky. Bezprostredne po kríze COVID-19, keď prišli o 22 miliónov pracovných miest a domáca ekonomická produkcia sa prepadla, sa ekonomika USA začala zotavovať z relatívneho úspechu očkovacej kampane.

Dodávateľské reťazce sa však ukázali ako nepripravené na taký rýchly návrat k obchodu a dopytu.

Toto oživenie podporil masívny záchranný program Bidenovej administratívy, v rámci ktorého väčšina amerických domácností dostala tisíce dolárov na podporu. Tom Siomades, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti AE Wealth Management, sa domnieva, že pridelené prostriedky boli príliš veľké.

Najmä vzhľadom na všeobecné finančné podmienky amerických domácností.

V rozhovore pre Cointelegraph povedal:

Marcový účet CARES vo výške 1,9 bilióna dolárov, keď už Američania šetrili 20 %, vložil do ekonomiky viac peňazí, než by mohol uniesť. Peniaze umožnili ľuďom, ktorí by sa inak vrátili do práce, prehodnotiť svoje možnosti. To spôsobilo nedostatok pracovnej sily, čo následne viedlo k dopytu po vyšších mzdách, čo znamenalo vyššie náklady a ceny.

Niektorí ekonómovia zdôrazňujú jemnejší faktor: znepokojujúce využívanie cenovej sily americkými spoločnosťami.

Siomades vysvetlil:

Teraz už výrobcovia vedia, že ľudia môžu zaplatiť viac a nebudú ochotní akceptovať nižšie ceny za svoje produkty.

Teraz, keď sa inflácia stala pre Demokratickú stranu hlavným politickým problémom, každý sleduje snahy Federálneho rezervného systému nájsť riešenie. Inflačná vlna bude pravdepodobne postupne doznievať. Ak nie na predpandemickú úroveň, aspoň sa stane stabilnejšou. Napriek tomu, keďže rastúce ceny čoraz viac znepokojujú verejnosť, súkromní jednotlivci aj skúsení investori hľadajú bezpečné útočisko pre svoje prostriedky – a tu prichádza na rad bitcoin.

Bitcoin ako „nové zlato“

S každým rokom, kedy sa bitcoin stáva viac mainstreamovým, je čoraz viac porovnávaný so zlatom. Mnoho ľudí hovorí, že BTC môže byť v tomto smere ešte atraktívnejší ako drahý kov. V novembri 2021 zaznamenala táto špičková kryptomena medziročný nárast o 133 %. V prípade zlata to boli len 4 %.

Ako poznamenal Milton „Todd“ Ault III, zakladateľ a výkonný predseda investičnej firmy BitNile Holdings, bitcoin za posledných 13 rokov výrazne prekonal americkú infláciu. V nemalej miere vďaka svojim deflačným vlastnostiam.

Ault povedal:

To, čo z neho robí skvelého uchovávateľa hodnoty a ochranu pred infláciou, sú náklady na jeho ťažbu. Bitcoinu bude len 21 miliónov. To znamená, že existuje obmedzené množstvo bitcoinov na ťažbu. Naozaj, toto je stále štandardná bezpečnosť, na ktorú ľudia tradične mysleli, ponuka je obmedzená a aj v súčasnej finančnej situácii bude stále dopyt.

Na rozdiel od zlata bitcoinom chýba predvídateľnosť. Možno to nie je až taký problém pre hodlera, ktorý verí v konečnú menovú dominanciu kryptomeny. Avšak pre niekoho, kto investoval značné množstvo svojich osobných úspor, aby sa ochránil pred infláciou, môže byť nepredvídateľnosť bolesťou.

Cenové výkyvy bitcoinu sú v ostrom kontraste s relatívnou stabilitou zlata, ktoré neslúži ako nástroj na znásobenie bohatstva, ale ako ochranný mechanizmus kúpnej sily.

Katie Brockman, analytička investičnej poradenskej spoločnosti The Motley Fool, vysvetľuje:

Teoreticky by mal byť bitcoin dobrým zabezpečením proti inflácii, pretože existuje obmedzená ponuka tokenov, ktoré možno ťažiť. To vytvára formu nedostatku, ktorý jej môže pomôcť udržať hodnotu v priebehu času v porovnaní s fiat menami. Zdá sa, že bitcoin nedosiahol túto fázu.

Kým inflácia vyletela do neba, cena bitcoinu v posledných mesiacoch prudko klesla. Klesá tiež približne rovnakou rýchlosťou ako memecoiny, ako je Dogecoin, čo naznačuje, že mnohí investori považujú BTC skôr za ďalšiu kryptomenu než za uchovávateľa hodnoty.

To, že bitcoin ešte nie je najlepším zabezpečenímem proti inflácii nevyhnutne neznamená, že nikdy nebude dominantným uchovávateľom hodnoty. Ak sa však mena má stať odolnou voči inflácii, bude si musieť získať široké uznanie a dobrú povesť medzi hlavným prúdom.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár