Americká inflácia klesla prvýkrát od apríla. Ako reagujú kurzy kryptomien?

Údaje o inflácii v USA za júl predstavujú podľa Bureau of Labor Statistics mierny pokles. Je to záblesk nádeje pre ekonómov, ktorý dokazuje, že rast cien v najväčšej svetovej ekonomike sa spomaľuje.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Máme údaje o inflácii v USA za júl

Miera inflácie CPI v USA v júni klesla na 8,5 % z 9,1 %, uvádza Bureau of Labor Statistics. Ekonómovia predpokladali hodnotu 8,7 %. V dôsledku toho zažívame väčší pokles rastu cien v USA, než sa očakávalo. Pripomeňme, že júnové čítanie bolo najvyššie za 41 rokov. Navyše, výsledok CPI za marec 2022 bol tretí najvyšší od roku 1982.

Odborníci opäť diskutujú o tom, či jún znamenal vrchol americkej inflácie. V apríli sa tiež očakávalo spomalenie rastu cien, avšak zaznamenaný bol len pokles ročnej dynamiky CPI (z 8,5 % na 8,3 %), kde následne inflácia v USA opäť vyskočila. V súčasnosti možno známky nižšieho tempa rastu cien nájsť v klesajúcich cenách palív a mnohých ďalších poľnohospodárskych a priemyselných surovín.

usa inflácia

Všimnite si, že CPI v júli zostal na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci (mesačná dynamika bola 0,0 % mdm). Je to celkom prekvapenie, keďže trhový konsenzus predpokladal mesačný nárast CPI o 0,2 % mdm. Je to zároveň najnižšia hodnota od mája 2020. Dynamiku CPI majú na svedomí najmä mierne lacnejšie palivá. Benzín v júli klesol o 7,7 % a nafta o 11 %.

Čo sa týka samotnej jadrovej inflácie, teda CPI bez potravín, palív a energií, medziročný nárast predstavoval 5,9 % oproti 5,9 % v júni a 6 % v máji. Jadrový index CPI v USA dosiahol v marci rekordné maximum za viac ako 40 rokov. Tá bola na úrovni 6,5 %. V porovnaní s júnom dosiahla jadrová inflácia 0,3 % oproti 0,7 % zaznamenaným pred mesiacom. Trhový konsenzus predpokladal hodnoty 0,5 % mdm 6,1 % rdr. Júlová jadrová inflácia sa tak nakoniec ukázala byť nižšia, ako mnohí analytici predpokladali, hoci stále signalizuje silný cenový tlak v americkej ekonomike.

Ako reagovali kryptomeny?

Bitcoin sa naďalej snaží udržať nad hranicou 24 000 dolárov, z ktorých pravidelne klesá. V čase písania tohto článku je cena BTC 23 958,36 $. Je to viac o 3,35 % ako včera a o 2,45 % v 7-dňovom meradle. Na druhej strane ethereum dnes výrazne odskočil a zaznamenal nárast o 8,03 % počas dňa a o viac ako 10 % počas týždňa. V súčasnosti je kurz druhej kryptomeny z hľadiska kapitalizácie 1 830,04 USD.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár