Americká centrálna banka oficiálne zvažuje CBDC

Americká centrálna banka oficiálne zvažuje CBDC

0 komentárov

Americká centrálna banka oznámila, že je správny čas zvážiť CBDC. Technologický pokrok zašiel dostatočne ďaleko na to, aby využil svoj potenciál na zlepšenie existujúceho finančného systému.

Fed už hovoril o CBDC, vrátane analýzy výhod a nevýhod takéhoto riešenia, ale toto je najdôležitejšie vyhlásenie, ktoré doteraz urobil. Úradníci však poznamenávajú, že zatiaľ nebolo prijaté žiadne konkrétne rozhodnutie týkajúce sa implementácie CBDC. Prínosy a možné riziká sa stále skúmajú „z rôznych uhlov pohľadu vrátane technologického výskumu a experimentovania“. Verejnosť je tiež stále žiadaná o vyjadrenie k tejto veci.

Federálny rezervný systém zverejnil súbor často kladených otázok o CBDC, v ktorých vysvetľuje, prečo ho centrálna banka USA v tomto bode zvažuje. Fed chce využiť technologický pokrok, ako sú digitálne peňaženky, mobilné platobné aplikácie a kryptomeny, na „zlepšenie už tak bezpečného a efektívneho domáceho platobného systému v USA“.

Pokiaľ ide o to, čo bude viesť zvažovanie CBDC, Fed poznamenal nasledujúce body:

  • výhody pre domácnosti, podniky a hospodárstvo ako celok
  • súkromie spotrebiteľov
  • dopĺňanie menových foriem peňazí a finančných služieb
  • ochranu pred trestnou činnosťou

Silvergate požičia MicroStrategy pôžičku vo výške 205 miliónov dolárov na nákup BTC

Federálny rezervný systém sa so zavedením CBDC neponáhľa

Spojené štáty sú náročné pri prijímaní CBDC. Predstavitelia uviedli, že vývoj tohto projektu nechcú uponáhľať. Radšej to urobia správne, ako by mali byť prvou ekonomikou, ktorá sa takto rozhodla.

Jeden z guvernérov Fedu, Christopher Waller, bagatelizuje potrebu CBDC. Verí, že technológia blockchain je neefektívna. Predseda Federálneho rezervného systému, Jerome Powell, svoj názor nezmenil a povedal, že vytvorenie CBDC je neisté. Pravdepodobne bude trvať ešte niekoľko rokov, kým bude digitálny ekvivalent dolára konečne dostupný.

Otázkou je, či takéto oneskorené opatrenie bude mať negatívny dopad na budúcu hodnotu dolára. Čoraz viac krajín v blízkej budúcnosti zavádza alebo plánuje zaviesť digitálne verzie mien. S neustále rastúcou silou Číny by sa jej čoraz rozšírenejší digitálny jüan mohol ukázať ako vstupná brána k tomu, aby sa stala najvážnejším hráčom na svete.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár