reklama

Altcoiny zaznamenávajú v porovnaní s bitcoinmi obrovské straty

Posledných pár mesiacov bolo na trhu s kryptomenami ťažkým obdobím. Väčšina mincí stratila významnú časť svojej hodnoty. Zatiaľ čo základná kryptomena klesla približne o 50 % zo svojho novembrového historického rekordu, mnohé altcoiny sa prepadli ešte viac.

od Martin

Táto situácia sa ešte viac zvýraznila v kontexte napätia medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré napokon vyústilo do vypuknutia vojny.

Kolaps altcoinov spôsobuje nárast dominancie BTC

Cena bitcoinu za posledných 24 hodín klesla približne o 8,2 %. Pôvodná kryptomena sa aktuálne pohybuje okolo 35,5 tis. dolárov, no v jednom momente sa dokonca prepadla až na približne 34 000 dolárov.

A hoci pokles nevyzerá veľmi dobre, altcoiny dopadli oveľa horšie.

Viedlo to aj k zvýšeniu dominancie bitcoinu, metriky, ktorá meria podiel BTC na trhu ako celku. V súčasnosti predstavuje približne 42,4 % a len za posledných 24 hodín sa zvýšil o takmer 1 %.

Prečo sú altcoiny horšie ako BTC?

Stojí za zmienku, že bitka medzi Ruskom a Ukrajinou je prvou otvorenou vojnou v Európe za posledných takmer 80 rokov. Podľa prognóz odborníkov môže mať táto situácia vážne ekonomické dôsledky pre všetky svetové ekonomiky. Je tiež ťažké predpovedať, kedy a kde sa tento konflikt skončí.

V časoch ekonomických turbulencií a neistoty majú rizikové aktíva tendenciu slabnúť. Medzi takéto aktíva patria akcie, firemné akcie a samozrejme kryptomeny. Bitcoin je lídrom na trhu a najrozšírenejším digitálnym aktívom. Historicky sa ukázal aj ako najbezpečnejší.

Napriek tomu tradiční investori stále považujú Bitcoin za vysoko rizikové aktívum. A keďže BTC je riskantný, čo tak altcoiny? Dá sa s istotou predpokladať, že tých s investori zbavia ako prvých.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár