Alex Gladstein z Nadácie pre ľudské práva hovorí, že bitcoin je symbolom slobody

Riaditeľ pre stratégiu Nadácie pre ľudské práva Alex Gladstein hovorí, že bitcoin okrem „upevňovania demokracie“ a boja proti korupcii predstavuje aj slobodu prejavu, právo na majetok a otvorené kapitálové trhy.

od Simona

Newsletter news

Alex Gladstein chváli bitcoin

V rozhovore s tvorcom bitcoinového kanálu Silmply Bitcoin, ktorý si môžete pozrieť na portáli Youtube, Gladstein tvrdí, že decentralizovaná povaha bitcoinovej siete môže pôsobiť ako ochranná bariéra proti korupcii a tyranii. Zdôraznil, že „tam, kde sa demokracie rozpadli… si myslím, že to veľmi jasne súvisí s fiat menou a myslím si, že bitcoin to určitým spôsobom napravuje“.

Gladstein počas rozhovoru tiež povedal, že bitcoin predstavuje slobodu prejavu, právo na vlastníctvo a otvorené kapitálové trhy. Práve preto je podľa neho kryptomena hrozbou pre autoritárske systémy.

„Práve toto potrebujú Čína a Rusko, aby prežili – potrebujú cenzúru, potrebujú uzavreté kapitálové trhy a právo konfiškovať majetok iných ľudí,“ povedal.

Na druhej strane, Bitcoin „vládam veľmi sťažuje možnosť vnucovať tieto veci svojim občanom“.

bitcoin

Pripomeňme, že Rusko aj Čína boli v minulosti voči kryptomenám nepriateľské. Čínska vláda v roku 2021 bitcoin a altcoiny prakticky zakázala. V súčasnosti však v tejto oblasti dochádza k rozmrazovaniu. V Hongkongu sa zavádza systém udeľovania licencií pre burzy kryptomien, ktorý by mohol pomôcť Číňanom investovať do digitálnych aktív.

A ruský zákon „O digitálnych finančných aktívach“ z roku 2020 oficiálne zakázal používanie kryptomien na platobné účely. Zákon však nezakazuje Rusom investovať do kryptomien a miestne burzy naďalej fungujú, hoci v nejasnom právnom prostredí.

Gladstein tvrdí, že autoritárske režimy nie sú schopné fungovať podľa štandardu Bitcoinu.

„Myslím si, že sa to pre ne stáva naozaj ťažké,“ dodal.

Prelom je pred nami

Venoval sa aj budúcnosti bitcoinu. Predpovedá, že v nasledujúcich rokoch budeme svedkami mnohých ďalších „spúšťacích momentov“, keď si ľudia uvedomia, že fiat meny nefungujú tak, ako by mali. Predpovedá „technické problémy a problémy s likviditou“ v tradičných finančných službách. Tie zasa spôsobia, že viac ľudí bude investovať do BTC.

Jeho rozprávanie je v súlade s tým, čo počúvame už roky – bitcoin sa má ukázať ako všeliek na ekonomické problémy moderného sveta. Už obdobie pandémie COVID-19 ukázalo, že kryptomena pôsobí ako bezpečný prístav – jej kurz silne stúpol, keď centrálne banky a vlády zaplavili trhy prázdnymi peniazmi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár