Albánsko bude od budúceho roka zdaňovať zisky z kryptomien

od Simona

Albánske úrady sa údajne rozhodli uvaliť dane na príjmy z obchodovania s kryptomenami. Predpisy majú vstúpiť do platnosti od začiatku roka 2023.

NEWSLETTER okrypte.sk

Prostredie kryptomien v Albánsku

V roku 2020 vyjadrila balkánska krajina svoj zámer regulovať miestny sektor kryptomien prijatím zákona s názvom „Finančné trhy založené na technológii distribuovanej knihy“. Tento zákon vyvolal veľa kontroverzií. Niektorí to uvítali, zatiaľ čo iní pochybovali o tom, že Albánsko má znalosti na zavedenie takéhoto komplexného regulačného rámca pre digitálne aktíva.

Okrem toho je krajina známa ako jeden z hlavných hráčov na globálnom trhu s kokaínom. Odborníci varovali, že zločinci môžu používať kryptomeny na pranie výnosov z tejto nezákonnej činnosti.

Minuloročná správa MONEYVAL potvrdila tieto obavy:

„Následná monitorovacia správa pre Albánsko dospela k záveru, že krajina výrazne nezlepšila svoje opatrenia na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu v súlade s odporúčaniami FATF. Správa okrem iného skúmala nové medzinárodné štandardy uplatňované na virtuálne aktíva.
Vrátane kryptomien a poskytovateľov takýchto aktív. Podľa posledných správ albánske úrady opäť nastolili tému priemyslu. Tentoraz vyjadrili svoj zámer uvaliť dane na tých, ktorí majú príjem z obchodovania s touto triedou aktív.“

Zisky z podnikateľskej činnosti budú zdanené podnikateľskou sadzbou, pričom investori budú musieť vláde vrátiť 15 % svojho ročného príjmu.

Predpisy sa však nebudú vzťahovať na digitálne meny vydané alebo podporované centrálnymi bankami, ako je čínsky e-CNY alebo nigérijská eNaira. Albánsko však ešte nespustilo svoje CBDC.

Pripravovaný zákon sa zameriava aj na ťažbu kryptomien. Predstavitelia poznamenali, že v posledných rokoch bol tento sektor niečo ako sivá ekonomika. V poslednej dobe sa však objavila ako zaujímavá príležitosť, do ktorej veľa ľudí investuje svoj majetok a hromadí veľké zisky. Či albánske úrady zavedú dane aj na baníkov, nie je známe.

albansko kryptomeny

Dane z kryptomien po celom svete

Niektoré krajiny vrátane Nemecka a Indie už zaviedli politiku zdaňovania kryptomien. Stojí však za zmienku, že najväčšia ekonomika v Európe minulý mesiac urobila určité zmeny. Nemecké ministerstvo financií oznámilo, že predaj získaných bitcoinov a ethereov nebude zdanený, ak fyzické osoby budú tieto mince držať dlhšie ako jeden rok.

Portugalsko tiež zvažovalo zavedenie daní zo ziskov z digitálnych aktív. Pred niekoľkými týždňami však úrady krajiny zamietli dva samostatné návrhy zákonov na túto tému. V súčasnosti obchodovanie s kryptomenami stále nie je zdaňované.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár