Aktualizácia Taproot už čoskoro. Ako to ovplyvní základy a cenu?

od Martin Tkáč

Aktualizácia siete Bitcoin s názvom Taproot sa nezadržateľne blíži. Aby sme lepšie pochopili dôležitosť tejto udalosti, v dnešnom článku si vysvetlíme, čo to je, aké zmeny prináša a aký potenciálny dopad môže mať na základy a kurz pôvodnej kryptomeny.

Čo je Taproot?

Taproot je nové rozšírenie siete bitcoinov, ktoré bude aktivované na bloku 709 632, možno už 17. novembra 2021. Poskytuje nový typ ukončenia, ktorý má vždy podobu jediného podpisového kľúča. Na rozdiel od existujúcich typov výstupov, kde si užívatelia môžu vybrať buď kľúč alebo skript, pri vytváraní Taproot výstupov majú všetky rovnakú formu.

To zlepšuje súkromie a výkon systému.

Taproot sa aktivuje po dvojtýždňových epochách plnej signalizácie v hlavičkách blokov. Aktualizované uzly začnú prvýkrát signalizovať pre epochu začínajúcu na bloku 1 562 400 (čo je okolo 5. novembra). To znamená, že Taproot sa môže aktivovať o dva týždne neskôr, najskôr okolo 19. novembra.

Inováciou Taprootu je zabudovať do samotného kľúča skriptovacie schopnosti, ktoré predtým musel explicitne povoliť softvér peňaženky (napríklad na podporu escrow platieb, Lightning HTLC alebo politiky viacerých podpisov). Existencia tohto skriptu sa zvyčajne vôbec nezverejňuje. Koná sa len vtedy, keď je to potrebné. Vďaka použitiu podpisov Schnorr namiesto ECDSA je skript potrebný v oveľa menšom počte situácií ako predtým.

Taproot bude prvým soft forkom, ktorý bude implementovaný od aktualizácie Segwit v roku 2017. Počas týchto niekoľkých rokov vývojári definovali a implementovali aktualizáciu, pričom ju podrobili procesu vzájomného hodnotenia a zabezpečenia kvality.

Napríklad Bitcoin Optech usporiadal sériu workshopov s viac ako stovkou účastníkov z celého odvetvia. Ich cieľom bolo pracovať na technických detailoch Taproot a ako vyvinúť kód peňaženky, ktorý by s ním fungoval. To znamená, že zatiaľ čo Taproot je technicky oveľa jednoduchší ako Segwit, proces implementácie bol oveľa náročnejší.

Ako Taproot ovplyvní bitcoinové základy?

Aktualizácia Taproot ponúka používateľom bitcoinov mnoho výhod. Pre tých, ktorí si ho osvoja, aj pre tých, ktorí nie. Zavedenie podpisov Schnorr zvýši súkromie a bezpečnosť, ale nielen to.

Úspora miesta

Väčšina výstupov Taproot (P2TR) využíva menej blockchainového priestoru ako bežné výstupy P2PKH. Sú však o niečo drahšie. Je to spôsobené najmä tým, že výstupy P2TR uzamknú bitcoiny priamo na verejnom kľúči a nie na hashove verejného kľúča. Vďaka tomu je odosielanie do výstupov Taproot o niečo drahšie. Vydanie výstupu Taproot je však oveľa lacnejšie, keďže verejný kľúč je obsiahnutý v kľúči ScriptPubKey, a preto nemusí byť zahrnutý v programe Script Witness.

Taproot tiež definoval schému kódovania pre verejné kľúče a podpisy Schnorr, vďaka čomu sú kratšie ako ECDSA. V dôsledku toho sa dosiahli ďalšie úspory na poplatkoch.

Výhody pre súkromie

Dôsledky ochrany osobných údajov Taproot sú pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou tejto aktualizácie. Zavedením podpisov Schnorr a agregácie kľúčov sa zmluvy s viacerými podpismi už nelíšia od zmlúv s jedným podpisom. To zaisťuje súkromie všetkých používateľov Taproot.

Taproot tiež prináša významné výhody ochrany súkromia prostredníctvom integrácie s MAST. Ako sme spomenuli, Taproot vám umožňuje blokovať bitcoiny vo viacerých skriptoch súčasne. Pri míňaní bitcoinov z Taproot exitu však používateľ nemusí odhaliť každý možný skript, iba ten, ktorý bol skutočne použitý.

Aktualizácie zabezpečenia

Technicky sa podpisy Schnorr považujú za bezpečnejšie ako podpisy ECDSA. Používajú menej predpokladov. Ako všetky schémy kryptografie eliptických kriviek, ECDSA aj Schnorr sa spoliehajú na predpoklad, že „diskrétny logaritmický problém“ je ťažký. ECDSA však používa aj ďalšie predpoklady. Napriek tomu počas existencie siete Bitcoin nedošlo k žiadnemu porušeniu ECDSA.

Vplyv aktualizácie na cenu BTC

Z historického hľadiska môže Taproot priniesť veľké zvýšenie cien. Aktualizácia z roku 2017, ktorá zaviedla SegWit, zlepšila škálovateľnosť Bitcoinu „oddelením“ konkrétnych údajov z jednotlivých transakcií, čím sa účinne znížila. Tento krok umožnil spracovať viac transakcií bez zväčšenia veľkosti jednotlivých blokov.

Ďalšou kľúčovou črtou aktualizácie z roku 2017 bolo zahrnutie Lightning Network, sekundárnej vrstvy postavenej na vrchole siete Bitcoin, ktorá umožňuje takmer okamžité, bezplatné a viac súkromné ​​transakcie.

SegWit bol schválený 23. júla. O mesiac neskôr sa cena bitcoinu zvýšila o 50 % na 4 247 dolárov. Avšak teraz, keď sa bitcoin obchoduje nad 60 000 $, niektorí ľudia veria, že situácia môže byť úplne iná.

Napríklad Daniel Cawrey, COO Cypherpunk Holdings Inc, uviedol:

Môže existovať limit toho, koľko ďalších ziskov môžete skutočne získať z bitcoinov. Ak ste inštitucionálny investor, zdá sa, že ste svoju šancu prepásli

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár