Aktualizácia Taproot je aktívna!

od Martin Tkáč

Najväčšia aktualizácia bitcoinovej siete za štyri roky konečne vstúpila do platnosti. Taproot zvýši súkromie bitcoinov zmenou algoritmu podpisovania siete a ešte nižšími transakčnými nákladmi. Môže to však znamenať problémy aj pre Ethereum, kráľa altcoinov a najdôležitejšiu sieť dApp a DeFi.

Taproot navrhol hlavný vývojár Greg Maxwell v januári 2018. Nakoniec to jednohlasne schválili mineri BTC v júni tohto roku. Odvtedy vývojári aktualizáciu testujú a kontrolujú. Včera, 14. novembra, definitívne vstúpila do platnosti.

BIP341 / 342 („taproot“) sú konečne aktívne na Bitcoin mainnet. Ďakujeme všetkým zúčastneným, že sme sa dostali až sem!
Skutočná práca bude spočívať v budovaní peňaženiek/protokolov, ktoré na ňom stavajú, aby sa využili jeho výhody. Veľmi sa teším, keď vidím, kam nás to zavedie.

Cieľom Taproot je urobiť bitcoinovú sieť viac súkromnou a bezpečnejšou pre používateľov. Aktualizácia má navyše zvýšiť škálovateľnosť blockchainu. Toto všetko smeruje k tomu, aby bol bitcoin použiteľnejší.

Schnorr podpisy a viac súkromia v Taproot

Vývojári a používatelia bitcoinov boli z aktivácie Taproot nadšení už dlho a je to tak správne. Táto aktualizácia by mohla spustiť nový životný cyklus BTC a opäť zvýšiť jeho dominanciu.

Jedna z najväčších zmien sa bude týkať súkromia. Taproot konečne zmení podpisový algoritmus, na ktorý sa Bitcoin už roky spolieha. Bitcoinové podpisy sú niečo ako odtlačok prsta, ktorý zanechávate pri každej transakcii.

Celé roky sme sa spoliehali na algoritmus digitálneho podpisu Elliptic Curve, ktorý vytvára podpis zo súkromného kľúča ovládajúceho danú peňaženku. Teraz sa budeme spoliehať na podpisy Schnorr, aby boli transakcie súkromnejšie a bezpečnejšie. To bude mať najväčší vplyv na transakcie s viacerými podpismi, ktoré budú prakticky nečitateľné. Zmena bude výsledkom aktivácie návrhu na zlepšenie bitcoinov (BIP) 340.

Je však dôležité si uvedomiť, že podpisy Schnorr neurobia z bitcoinu mincu na ochranu osobných údajov ako Monero ani nezabránia sledovaniu vašich transakcií.

zdroj: beincrypto.pl, pexels.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár