Aktualizácia Taproot bude zverejnená zajtra!

od Martin Tkáč

Dlho očakávaná aktualizácia Taproot pre bitcoin vstúpi do platnosti v najbližších dňoch. Väčšina zdrojov však naznačuje, že aktivácia prebehne v sobotu.

#Bitcoinoví vývojári zavádzajú novú úroveň anonymity a komplexnosti pomocou upgradu soft forku #Taproot v polovici novembra tohto roku (v bloku 709 632). Klienti @BankFrick nemusia konať – ich majetok je vždy v bezpečí.

 

Čo je Taproot?

Taproot je aktualizácia, ktorá zlepší možnosti skriptovania bitcoinov. Vďaka tomu sa mu prispôsobia konkurenčné blockchainy ako Ethereum, ktoré už majú programovateľné smart kontrakty.

Taproot tiež predstaví MAST (Merkelized Abstract Syntax Tree), ktorý sťaží sledovanie a analýzu transakcií. Urobí to tak, že komplexné transakcie, ako sú multisig transakcie a transakcie Lightning Network, budú nerozoznateľné od základných transakcií.

Aktualizácia bude zahŕňať aj podpisy Schnorr, ktoré agregovaním údajov vytvoria menšie veľkosti transakcií.

To všetko znamená, že vývojári budú môcť vytvárať prepracovanejšie aplikácie, zatiaľ čo koncoví používatelia budú môcť využívať lacnejšie a súkromnejšie transakcie.

Taproot je najdôležitejšou aktualizáciou siete Bitcoin od roku 2017, kedy táto kryptomena zaviedla kontroverznú funkciu s názvom SegWit.

Aktualizácia sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v sobotu

Zatiaľ čo Taproot už začiatkom tohto týždňa získal podporu minerov, za týchto podmienok bude potrebné vyťažiť 800 blokov, kým bude možné túto funkciu skutočne aktivovať.

Odpočítavanie NiceHash naznačuje, že aktualizácia prebehne o 1:00 UTC v sobotu 14. novembra. S týmto ohľadom súhlasí aj ďalší web Taproot.watch. V čase písania tohto textu podľa nej zostávalo vyťažiť len 228 blokov.

Očakávanie aktualizácie bolo pravdepodobne jedným z motorov rastu trhu tento týždeň. Cena bitcoinu dosiahla rekordné maximá v utorok a stredu – 68 521 USD a 69 044 USD.

Teraz musíme počkať a uvidíme, či sobotňajšia aktualizácia posunie pôvodnú kryptomenu ešte vyššie.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár