Aktivita na DEX sa v roku 2021 zvýšila o viac ako 500 %.

od Martin Tkáč

V roku 2021 zaznamenal sektor DeFi obrovský prílev peňazí do svojho ekosystému. Vzhľadom na úroveň finančných prostriedkov vzrástla obchodná aktivita na veľkých decentralizovaných burzách (DEX) o viac ako 500%, čím prekročila objemy obchodov na populárnych CEX. Vyplýva to z najnovšej správy analytickej spoločnosti Chainalysis.

Rok 2021 je rokom decentralizovaných financií

Správa zdôraznila tvrdú konkurenciu v tomto roku medzi centralizovanými burzami. Objem transakcií na kryptomenových burzách dosiahol obrovský nárast. A hoci nie je konštantný, vykazuje celkový vzostupný trend.

Centralizované burzy predbehli DEX. Veľké protokoly ako Curve, PancakeSwap a Uniswap vzrástli v prvom a druhom štvrťroku 2021 približne o 550 %. Decentralizované obchodné platformy sú najaktívnejšími burzami od 1. štvrťroka 2019.

Centralizované burzy sa svojim súperom nevyrovnajú.

V prvom štvrťroku 2021, keď trh s kryptomenami prekvital, centralizované burzy tvrdo súperili. Počet aktívnych búrz však neskôr začal klesať. V súčasnosti vedú trh iba maloobchodní giganti ako Binance, Kraken a Coinbase. Nie je presne známe, prečo sa to stalo, ale podľa Chainalysis zohráva dostupnosť aktív veľkú úlohu pri prežití platforiem:

Môže to mať viacero príčin. Možno nováčikovia častejšie počujú o väčších burzách, a preto sa na ne obrátia, keď sa rozhodnú kúpiť svoju prvú kryptomenu. Alebo možno väčšia likvidita väčších búrz im umožňuje prilákať najväčších obchodníkov. Analýza naznačuje, že počet jedinečných dostupných kryptomenových aktív hrá veľkú úlohu v miere prežitia búrz počas sledovaného obdobia.

Naproti tomu počet DEX a OTC (over-the-counter) brokerov od 1. štvrťroka 2019 rýchlo rástol. Aktivita DeFi v roku 2021 dokonca zatienila aktivitu na centralizovaných platformách. Celková hodnota získaná v DEX v júli 2020 bola iba 10 miliárd. V máji však dosiahol ATH 368 miliárd dolárov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár