Akon City sa zastavilo? Čo bude ďalej s projektom slávneho hudobníka?

od Martin Tkáč

Akon City, blockchain smart city v Senegale, ktorého pôvodcom a tvorcom je rapper Akon, sa bohužiaľ prestal vyvíjať. A to napriek hlasným oznámeniam jej pôvodcov.

Akon City sa nerozvíja

Akon City malo byť futuristické mesto inšpirované víziou Marvelu z filmu „Čierny panter“. Tvorcovia tvrdili, že to bude „maják inovácií a sociálneho rozvoja“ a že to posilní ekonomiky západnej Afriky a Senegalu. Podľa správ Agence France-Press sa však projekt nevyvíja. Prečo?

Akon predpovedal, že do roku 2024 sa mesto bude môcť pochváliť policajnou stanicou, vlastným strediskom na likvidáciu odpadu, slnečnou elektrárňou, nákupným centrom, nemocnicou a školou. Všetko malo byť pripravené do roku 2030.

Zdá sa, že obyvatelia Senegalu sú voči Akon City čoraz skeptickejší. Spomínaná tlačová agentúra cituje napríklad obyvateľov Mbiodene, ktoré sa nachádza neďaleko Akon City. Ich nádeje na rast zamestnanosti a rozšírenie podnikania, ktoré mal živiť projekt Akon, sa zdali márne.

35 -ročný Mbiodene, Jules Thiamane, uviedol, že tvorcovia mesta budúcnosti „položili základný kameň“ a „prejavy a sľuby“. To všetko však nenasledovalo.

Nádej umiera posledná

Nie všetci však na Akon City rezignovali. Predseda Mbodieneho vidieckeho mládežníckeho združenia David Seck Sene povedal, že sám „stále dúfa“, že mesto povstane.

Philomene Bamimba, vedúca miestneho ženského združenia, zasa zdôraznila ekonomické výhody, ktoré môže výstavba Akon City pre Mbodiene priniesť. Podľa jej názoru je to pre mesto skvelá príležitosť.

Paul Martin z americkej strojárskej spoločnosti KE International – spoločnosti, ktorá získala zákazku na výstavbu tohto mesta budúcnosti – ubezpečil, že na tento projekt sa vyzbierali viac ako 4 miliardy dolárov. Prezradil, že hlavným investorom je kenský podnikateľ Julius Mwale. Očakáva sa, že výstavba sa začne v októbri po dokončení ďalšieho mesta v Keni, ktoré financuje aj Mwale.

Martin dodal, že prvých 12 mesiacov práce Akon City zahŕňalo „plánovanie, schvaľovanie, získavanie a nábor subdodávateľov“.

Podľa Svetovej banky dnes viac ako tretina zo 16 miliónov obyvateľov Senegalu žije pod hranicou chudoby.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár