Ako získať pasívny príjem s kryptomenami? Tu je 6 spôsobov

od Martin Tkáč

Rýchlo rastúci ekosystém kryptomien vám umožňuje zarábať pomocou viacerých stratégií. Mnoho z nich však vyžaduje značné množstvo času. Preto vám v tomto článku predstavíme šesť rôznych spôsobov, ako dosiahnuť pasívny zisk.

CeFi pôžičkové platformy

Pravdepodobne najľahším spôsobom, ako získať pasívny príjem z bitcoinov (BTC) a iných digitálnych aktív, je vložiť ich na centralizovanú platformu požičiavania.

Väčšina expertov neodporúča darovať finančné prostriedky externým poskytovateľom. Jednoduché použitie a intuitívnosť však spôsobili, že do tohto druhu produktu prúdili miliardy dolárov. Po vložení finančných prostriedkov používatelia získavajú úroky (zvyčajne sa platia za uložené aktíva).

BlockFi a Nexo sú najobľúbenejšie platformy tohto typu.

Protokoly o pôžičke DeFi

Alternatívami k BlockFi a Nexo sú decentralizované protokoly o pôžičkách, ako sú Compound (COMP) a Aave (AAVE). Umožňujú držiteľom kryptomien vkladať finančné prostriedky do fondu založeného na inteligentných zmluvách. Na oplátku dostávajú úrok.

Hlavným rozdielom medzi platformami CeFi a DeFi je to, že tieto platformy poskytujú používateľom úplnú kontrolu nad finančnými prostriedkami a nevyžadujú absolvovanie procesov KYC.

Návratnosť závisí od ponuky a dopytu a líši sa podľa platformy. Spravidla sú však vyššie ako v prípade CeFi. To má svoje výhody, samozrejme, ale aj niektoré nevýhody. Vysoká miera návratnosti v DeFi je tiež spojená s vysokým rizikom.

Poskytovanie likvidity v skupinách likvidity a výnosovom farmingu

Okrem pôžičiek vám DeFi Markets umožňuje aj pasívny príjem vkladom kryptomien do decentralizovaných skupín likvidity.

Ako odmenu za poskytnutie likvidity na trhoch sú užívatelia odmeňovaní transakčnými poplatkami a tzv. LP tokeny. Aby ste získali ešte väčší zisk, môžete tieto LP tokeny potom naskladať do tzv „Výnosové farmy“.

Hospodárenie na výnosoch sa stalo obľúbeným spôsobom, ako získať pasívny príjem z kryptomien. Rovnako ako úverové produkty je to však jedno z rizikovejších riešení. Najväčšími platformami tohto typu sú napríklad Uniswap (UNI), SushiSwap (SUSHI) a PancakeSwap (CAKE).

Staking kryptomien na základe PoS

Alternatívne môžete na pasívny príjem uložiť mince Proof-of-Stake (PoS). Blockchainy založené na PoS vyžadujú, aby validátory „blokovali“ natívne sieťové tokeny. Takto je reťaz zaistená. Účasť na blokovej odmene je stimulom prispieť.

Proces vkladania sa líši v závislosti od siete. Niektoré z nich vyžadujú pokročilý softvér a neustále bežiaci uzol. V ostatných stačí pôvodný majetok jednoducho ponechať v oficiálnej peňaženke.

Spustenie masternode

Masternode (hlavný uzol) je spôsob, ako zvýšiť pasívny príjem z vkladov. Master uzly sú špeciálnym typom uzlov, ktoré vykonávajú špecifické funkcie v kryptomenovej sieti.

Napríklad v sieti Dash (DASH) napájajú PrivateSend a InstantSend. Prevádzkovateľom tiež dávajú hlasovacie právo z hľadiska riadenia. Na spustenie hlavného uzla Dash je však potrebných 10 000 DASH (1,6 milióna dolárov). To znamená, že je to zábava iba pre investorov s hrubšími peňaženkami.

Riadenie uzla Lightning

Ak ste zástancom bitcoinu a držíte v ňom väčšinu svojich finančných prostriedkov, môžete si zarobiť aj pasívne. Stačí spustiť uzol Lightning Network (LN).

Podporou rýchlo rastúcej siete Lightning Network s platobnými kanálmi môžete zarábať peniaze zakaždým, keď niekto obchoduje prostredníctvom vášho kanála. Aj keď táto metóda ponúka vysoké zisky, prevádzka uzla LN znamená, že prispievate k rozvoju najsilnejšej otvorenej menovej siete na svete.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár