Ako zabezpečiť svoje krypto portfólio?

od Martin Tkáč

Investovanie do kryptomien je mimoriadne riskantné, najmä kvôli extrémne vysokej volatilite. Krypto investori však môžu využiť rôzne stratégie na minimalizáciu rizík spojených s účasťou v tomto priestore. V dnešnom článku sa pozrieme na tieto spôsoby. Poďme na to!

Obsah

V posledných týždňoch dosiahlo mnoho kryptomien nové historické rekordy. Za posledný rok sa prudko zvýšil aj objem obchodu. Kryptomenový priestor zažíva doteraz najväčší rozmach a aj keď mnohí veria, že tento cyklus môže pokračovať ešte minimálne niekoľko mesiacov, budúce pohyby na trhu sa predpovedať nedajú.

Počas špičiek na trhu môže optimizmus ovplyvniť racionálne rozhodovanie. Investori môžu byť v pokušení zvýšiť pákový efekt alebo zanedbať svoje stratégie riadenia rizík. Všetko kvôli rastúcim cenám. To by mohlo mať dramatické následky pri hospodárskom poklese.

Mentalita kryptomien „HODL“ nemusí byť optimálnou stratégiou pre každého. Pre tých, ktorí chcú byť úspešní na trhu s kryptomenami, však existuje niekoľko osvedčených stratégií, ktoré možno použiť na zabezpečenie vašej peňaženky.

Spriemerovanie nákladov

Možno najjednoduchší spôsob, ako riadiť svoje riziko na trhu, je jednoducho byť ziskový. S predajom je však spojené riziko. Príliš skorý odchod z trhu môže znamenať, že stratíte obrovské zisky, ak ceny budú naďalej rásť. Tu vstupuje do hry populárna stratégia „Dollar Cost Average“ (DCA). DCA je o postupnom nákupe alebo predaji aktív, nie o investovaní kapitálu do jedného nákupu alebo predaja všetkých vašich aktív. Toto je obzvlášť užitočná metóda na nestabilných trhoch, ako sú kryptomeny.

DCA pomáha riadiť cenovú neistotu: je užitočná pri rozhodovaní o tom, kedy predať. Namiesto toho, aby ste sa snažili identifikovať vrchol býčieho trhu, môžete len predávať v dávkach, ako trh rastie.

Mnoho úspešných obchodníkov implementuje túto stratégiu v tej či onej forme. Niektorí ľudia používajú DCA na pravidelné nakupovanie kryptomien za časť svojej výplaty. Centralizované burzy ako Coinbase a Binance ponúkajú nástroje na automatickú aplikáciu stratégií DCA.

Historicky boli medvedie trhy s kryptomenami najlepší čas na hromadenie aktív. Na druhej strane býčie trhy poskytli najlepšie časy na predaj. DCA sa preto najlepšie používa, keď sa berie do úvahy cyklický charakter trhu.

Yield Farming and Staking

Príchod DeFi a stablecoinov ponúkol investorom spôsob, ako speňažiť svoje portfólio. Držanie podielu na vašich stablecoinových portfóliách ponúka spôsob, ako využiť lukratívne príležitosti na pestovanie výnosov a zároveň znížiť vaše vystavenie volatilite trhu. Protokoly DeFi ako Anchor a Curve Finance sú známe tým, že ponúkajú dvojcifernú mieru návratnosti. Sadzby ponúkané v iných novších fondoch likvidity však môžu byť oveľa vyššie (novšie farmy sa tiež považujú za rizikovejšie).

Vkladanie tokenov kryptomeny je ďalšou účinnou metódou generovania pasívneho príjmu. Keď nahromadené aktíva naberajú na cene, miera návratnosti tiež stúpa. Medzitým, hladké stávkovanie prostredníctvom projektov, ako je Lido Finance, ponúka spôsob, ako zarobiť príjem s tokenmi, ktoré predstavujú vaše stávkové aktíva. Ak aktíva klesnú na cene, stávkovanie umožňuje držiteľovi pokračovať v získavaní úrokov.

Otvorený záujem Bitcoin ETF o CME vzrástol na rekordných 5,4 miliardy dolárov

On-chain a technická analýza

Zatiaľ čo obchodná a technická analýza vyžaduje určitú úroveň vedomostí a zručností, učenie sa základov môže byť užitočné pre tých, ktorí chcú získať náskok na trhu. To neznamená, že si musíte kupovať drahé kurzy alebo tráviť čas krátkodobým obchodovaním. Znalosť niekoľkých kľúčových metrík, ako sú kĺzavé priemery, však môže byť užitočná pri rozhodovaní, napríklad kedy predať a byť ziskový.

Mnoho nástrojov tiež ponúka spôsoby, ako analyzovať aktivity v reťazci, ako je akumulácia veľrýb a miera financovania. Medzi ďalšie typy technickej analýzy patrí zistenie „skutočnej hodnoty“ aktíva. Môže byť tiež užitočné analyzovať celkový obraz trhu z makro perspektívy. Existuje veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť trh. Napríklad pred čiernym štvrtkom v marci 2020 obavy z koronavírusu naznačovali, že trhy by sa mohli pripravovať na veľký odliv.

Úschova majetku

Jeden z najdôležitejších aspektov ochrany kryptomien sa týka ich skladovania. Základom je použiť správny typ peňaženky a zabezpečiť si súkromné ​​kľúče.

Chladné peňaženky, ako sú hardvérové ​​peňaženky, sa odporúčajú na uloženie značných finančných prostriedkov. Horúce peňaženky ako MetaMask sa vo všeobecnosti nepovažujú za najlepšie miesto na ukladanie kryptomien. Predovšetkým sú však pohodlnejšie

Konštrukcia portfólia

Budovanie portfólia je ďalším dôležitým aspektom riadenia rizík. Výber toho, aké aktíva kúpiť a v akom množstve, môže mať obrovský vplyv na vašu celkovú úroveň rizika. Je dôležité zvážiť sumu investovanú do kryptomien vo vzťahu k ostatným aktívam a sporiacim účtom. Okrem toho je výber správnych projektov v oblasti kryptomien kľúčovou súčasťou riadenia rizík. Podobne pre tých, ktorí obchodujú s aktívami, je dôležité rozlišovať medzi časťou portfólia, ktorá sa môže aktívne využívať na obchodovanie.

Ako všeobecné pravidlo zvážte trhovú kapitalizáciu každého aktíva vo vašom portfóliu. Zatiaľ čo hlavné kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum sú nestále, považujú sa za menej rizikové ako mnohé projekty s nižšou kapitalizáciou.Ale prečo?

Pretože sú hladšie a využívajú Lindy’ego. Projekty s nižšou trhovou kapitalizáciou však môžu byť aj ziskovejšie. Konštrukcia portfólia v konečnom dôsledku závisí od chuti každého človeka riskovať, finančných cieľov a časových horizontov.

Historické údaje ukazujú, že investovanie do projektov s väčšou kapitalizáciou môže byť z dlhodobého hľadiska vysoko ziskové.

Rozdelenie portfólia sa vzťahuje aj na rôzne typy aktív. Tohtoročná explózia NFT priniesla zberateľom, ktorí sa zúčastnili na trhu, veľké zisky. NFT sú však menej likvidné ako väčšina ostatných tokenov. NFT nie sú obchodovateľné, zatiaľ čo aktíva ako Bitcoin a Ethereum sa obchodujú takmer za rovnakú cenu na každej burze. Môže to tiež sťažiť nájdenie kupca, keď záujem na trhu ochladne, pretože NFT je nová technológia v rozvíjajúcom sa priestore. Investícia do nich je preto stále veľmi riskantná.

Zhrnutie

Celkovo možno povedať, že investovanie do kryptomien môže ponúknuť obrovské výnosy. Historicky kryptomeny ponúkali obrovský rastový potenciál, ktorému sa nevyrovná žiadne iné aktívum na svete. V zásade však potenciálne vyššie zárobky prinášajú väčšie riziko. Používanie rôznych stratégií zaistenia portfólia vám môže pomôcť minimalizovať riziko a zvýšiť zisky, ktoré toto odvetvie ponúka.

zdroj: pexels.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár