Ako predpovedať cykly vo svete kryptomien?

Historické zisky digitálnych aktív nemôžu byť zárukou ich budúcej dynamiky. Myslí si to Jamie Coutts, analytik spoločnosti Bloomberg Intelligence. Práve tento týždeň bol hosťom relácie Market Talks. Vo vysielaní Cutts vysvetlil, ako fungujú cykly BTC, a podelil sa aj o svoje vlastné očakávania týkajúce sa trhu.

od Martin Tkáč

V poslednom čase sa odborníci pomerne často vyjadrujú k vyhliadkam odvetvia kryptomien do budúcnosti. Napríklad Davis Hui, zástupca populárnej ťažobnej spoločnosti Canaan, sa domnieva, že bitcoin by mohol v budúcnosti vzrásť na 100 000 USD. Svoj názor vysvetlil podložil halvingom, t. j. znížením odmeny za ťažbu bloku v sieti zo 6,25 na 3,125 BTC.

Táto udalosť nielenže pritiahne pozornosť ľudí k tomuto odvetviu, ale aj citeľne zníži mieru vydávania bitcoinov. A keďže odvetvie digitálnych aktív si v súčasnosti získava pozornosť gigantov, ako je napríklad BlackRock, zníženie celkového počtu mincí v obehu by mohlo viesť k nárastu BTC v dôsledku pomeru ponuky a dopytu.

Zároveň sa s takýmto rozbehom trhu dá s najväčšou pravdepodobnosťou počítať po stabilizácii americkej a globálnej ekonomiky ako celku. Kým sa tak nestane, ani tie najpozitívnejšie predpovede nezískajú pozornosť, ktorú by si zaslúžili, a v konečnom dôsledku nebudú mať žiadny vplyv.

Ako sa menia kurzy kryptomien?

Odborník uznáva, že trhové cykly majú určitý vzorec vývoja. Napriek tomu by analytici nemali podceňovať súčasnú situáciu v globálnej ekonomike a na iných trhoch.

Čím dlhšie bude tento cyklus sprísňovania, zvyšovania nezamestnanosti a zvýšeného napätia v bankovom sektore pokračovať, tým väčší tlak bude vyvíjaný na vysoko rizikové aktíva, ako je napríklad bitcoin.

Inými slovami, analytik sa domnieva, že bez normalizácie ekonomiky nie je nádej na býčí trh. Ide o pomerne populárny prístup, ktorý v súčasnosti podporuje mnoho odborníkov. Logika spočíva v tom, že so zvyšovaním základnej úrokovej sadzby sa požičiavanie peňazí stáva drahším, čím sa kapitál sám osebe stáva hodnotnejším. Preto sa ľudia prestávajú vrhať do rizikových aktív vrátane kryptomien.

Bitcoin

Úroková sadzba rastie

Súčasnou stratégiou amerických bankárov je, aby Federálny rezervný systém zvýšil úrokovú sadzbu USA. Fed sa tým snaží riešiť rastúcu infláciu, ktorá bola zasa spôsobená dôsledkami pandémie COVID-19. Ako sme už uviedli, vyššie úverové sadzby spôsobujú, že požičiavanie kapitálu na investície je nerentabilné, čo má priamy vplyv na apetít investorov.

Fed zvyšoval úrokovú sadzbu takmer rok a pol po sebe. Coutts však uznáva, že najťažšie obdobie pre ekonomiku je možno už za nami.

„Možno sa blížime ku koncu obdobia zvyšovania úrokových sadzieb. Bankový systém a ďalšie oblasti americkej ekonomiky sú naďalej napäté.“

Najbližšia zmena základnej úrokovej sadzby v USA sa uskutoční 20. septembra. Trh hodnotí vyhliadky na nezvýšenie sadzieb na 98 %, čo pomerne jasne vystihuje súčasný sentiment jeho účastníkov.

zdroj: investing.com

Analytik pripomenul, že globálna ekonomika sa stále spolieha na tradičné meny a uznávané finančné vzťahy. Ekonomika USA by tak mala zaznamenať určitú úľavu od býčieho trhu s kryptomenami. Bez toho nebude mať toto odvetvie dostatočný prílev investorov.

Nanešťastie, zatiaľ nedošlo k ničomu inému ako k veľkému odlevu kapitálu. Odborníci z burzy Bitfinex uskutočnili prieskum trhu a zistili, že len v auguste opustil odvetvie ekvivalent 55 miliárd dolárov. Tento trend nielenže negatívne ovplyvnil cenu bitcoinu, ale viedol aj k poklesu celkovej likvidity na trhu.

„Augustová červená sviečka na 1-mesačnom grafe bitcoinu bola najväčšia od dna klesajúceho trendu vytvoreného v novembri 2022. Cena kryptomeny v auguste klesla o 11,29 %.“

Silnejšie reakcie trhu

Znížená likvidita teraz spôsobila, že trh reaguje na jednotlivé udalosti prudšie. Napríklad správa o predbežnom súdnom víťazstve spoločnosti Grayscale nad americkou Komisiou pre cenné papiere (SEC) spôsobila, že cena BTC vzrástla o 7,6 % len za dve hodiny.

Objem otvorených pozícií na bitcoine výrazne prevyšuje ostatné kryptomeny. To všetko vďaka zvýšenému záujmu veľkých inštitucionálnych investorov a rastúcim objemom obchodovania na niektorých burzách. Objem obchodovania s futures a opciami na ETH však klesol na 14,3 miliardy USD za deň, čo je takmer 50 % pod dvojročným priemerom.

Celkovo v súčasnosti takmer každá negatívna alebo pozitívna udalosť môže vyvolať zodpovedajúci pohyb ceny bitcoinu. To znamená, že krátkodobé obchodovanie s kryptomenami je nepredvídateľnejšie ako kedykoľvek predtým.

V dôsledku toho sa stanovisko analytika zužuje na to, že trhy s kryptomenami by mali v súčasnosti sledovať situáciu v globálnej ekonomike. Keď predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému začnú znižovať kľúčovú úrokovú sadzbu, a tým sprístupnia peniaze, vytvoria sa tým podmienky pre býčí trh. Samozrejme, na takýto scenár sa oplatí pripraviť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár