Ako ovplyvňujú americké úrokové sadzby Bitcoin?

od Martin Tkáč

Úroková sadzba Federálneho rezervného systému (Fed) je úroková sadzba, za ktorú si banky navzájom požičiavajú krátkodobé úvery. Ak banka potrebuje previesť alebo „vybrať“ finančné prostriedky klientovi, ale jej vlastné rezervy nepostačujú, krátkodobo si požičia kapitál od inej finančnej inštitúcie za minimálnu úrokovú sadzbu.

NEWSLETTER okrypte.sk
Základná úroková sadzba Fedu je primárnym nástrojom menovej politiky USA. Jeho zmeny majú výrazný vplyv na finančný systém, akciový trh a odrážajú sa v hodnote rôznych tried aktív vrátane Bitcoinu a kryptomien.

Historické údaje ukazujú inverzný vzťah medzi základnou sadzbou Fedu a cenou BTC. Nižšia sadzba vedie k zvýšeniu kapitalizácie Bitcoinu a iných digitálnych aktív a naopak.

Úrokové sadzby a miera rizika

Každé finančné aktívum nesie určitú mieru rizika. Z makroekonomického hľadiska sa aktíva delia na dva hlavné typy:

  • Rizikové aktíva sú nástroje s premenlivou mierou návratnosti, ktorá závisí od správania investorov, ako aj od dynamiky a podmienok na trhu. Rizikové aktiáva sú napríklad akcie spoločností. Bitcoin zatiaľ nemá jednoznačný status, no za určitých podmienok na trhu sa správa ako volatilné a vysoko rizikové aktívum. Pohyb jeho cien je v súlade s dynamikou akciového trhu.
  • Nízkorizikové alebo hedgingové aktíva majú nízku ziskovosť, ale vo všeobecnosti stabilnú cenu. Pôsobia ako prostriedok na zachovanie hodnoty počas hospodárskeho poklesu. Medzi takéto aktíva patria určité fiat meny, drahé kovy (najmä zlato) a vysokovýkonné vládne a podnikové dlhopisy. Vyššie sadzby navyše vedú k vyšším výnosom amerických vládnych dlhopisov, ktoré sú hlavným aktívom v prípade globálnej krízy.

Prečo sa cena bitcoinu mení keď Fed zvyšuje úrokové sadzby?

V časoch ekonomického rastu Fed udržiava kľúčovú úrokovú sadzbu na nízkej úrovni – to podporuje investície a znižuje celkovú mieru úspor. Keďže vysoko rizikové aktíva majú vyšší potenciál výnosu, sú u investorov obľúbenejšie.

Počas recesie alebo hospodárskej krízy Fed zvyšuje svoju základnú sadzbu. To podnecuje ľudí k zvýšeniu úspor, predaju vysoko rizikových aktív a presunu do bezpečného prístavu investovania do konzervatívnych nástrojov s rastúcimi výnosmi.

S rastom základnej úrokovej sadzby Fedu banky zvyšujú úrokové sadzby na pôžičky jednotlivcom a firmám a investície sú drahšie. To spomaľuje ekonomiku vo všetkých oblastiach. Dopyt po tovaroch, službách a iných prvkoch každej ekonomiky klesá.

Prílišné sprísnenie alebo nezastavenie zvyšovania sadzieb včas môže viesť k recesii nielen v USA, ale aj v iných krajinách. Deje sa tak na úkor nadvlády dolára vo svetovej ekonomike.

V takomto ťažkom prostredí majú investori tendenciu vyberať si aktíva s predvídateľnými výnosmi, ako sú štátne dlhopisy, pred rizikovými, nepredvídateľnými aktívami, ako je bitcoin.

Úrokové sadzby sú teda dôležitým, ale nie rozhodujúcim faktorom pre cenu BTC. Naše investičné rozhodnutia by sme nemali zakladať len na tomto ukazovateli.

Kto považuje Bitcoin za rizikové aktívum a prečo?

Zatiaľ čo niektorí investori do Bitcoinu ho vidia ako „digitálne zlato“ alebo uchovávateľa hodnoty, iní venujú väčšiu pozornosť jeho vysokej volatilite.

Odborníci z Grayscale začiatkom tohto roka kategorizovali BTC ako vysoko rizikové aktívum. Následne vyzdvihli dlhodobý uptrend nad zlato a vysokú volatilitu kryptomeny ako dobrú špekulatívnu príležitosť.

V apríli 2022 analytici z Arcane Research zistili, že korelácia medzi cenou bitcoinu a Nasdaq Composite vyvrcholila. Technologické akcie sa považujú za pohyblivé „rastové aktívum“.

Začiatkom júna aj komoditný stratég Bloomberg Mike McGlone načrtol paralely medzi poklesom trhu s kryptomenami a „veľkým stiahnutím“ cien rizikového kapitálu počas krízy v rokoch 2008 a 1987. Zatiaľ čo McGlone očakáva, že prvá kryptomena vzíde z krízy s novým statusom „sporiaci stroj“, v súčasnosti klasifikuje bitcoin ako rizikové aktívum.

Podľa Kaiko do júna 2022 Bitcoin dosiahol svoju maximálnu koreláciu s poprednými akciovými indexmi S&P 500 a Nasdaq 100. To tiež poukazuje na jeho volatilný a vysokorizikový charakter.

Zároveň BTC nie vždy koreluje s rizikovými aktívami. V roku 2020 zaznamenali odborníci zo spoločnosti na správu fondov VanEck Global rekordnú koreláciu medzi bitcoinmi a zlatom. V roku 2021 šéfka ARK Investment Management Katie Wood uviedla, že veľké spoločnosti sa pozerajú na Bitcoin ako na nástroj na ochranu pred infláciou. MicroStrategy je ukážkovým príkladom tohto prístupu. Táto spoločnosť investuje takmer celý svoj kapitál do pôvodnej kryptomeny.

Čo sa stane s cenou BTC, keď Fed uvoľní svoju politiku?

Keď Fed zníži sadzby, začne nakupovať aktíva na otvorenom trhu a vlievať do systému likviditu. Je viac peňazí, pôžičky sú lacnejšie a investičná klíma sa zlepšuje. To všetko urýchľuje hospodársky rast a umožňuje podnikom a občanom prístup k lacnejším peniazom vďaka nízkym úrokovým sadzbám.

Krehká politika a viac lacných peňazí povzbudzujú investorov, aby znížili svoje rizikové požiadavky a investovali do nových technológií, vývoja, výstavby, start-upov, fondov a iných rizikových nástrojov vrátane kryptomien.

Ďalším nástrojom, ktorý môže Fed využiť, je tzv. kvantitatívne uvoľňovanie. Prvýkrát boli použité počas krízy v roku 2008. Fed tým, že zvýšil svoju vlastnú peňažnú bilanciu prostredníctvom dotlače, začal nakupovať cenné papiere a dlhopisy veľkých spoločností na americkom trhu, ktoré mali finančné ťažkosti.

Regulátor tak podporil ekonomiku a predišiel hromadným krachom. Kvantitatívne uvoľňovanie zároveň viedlo k prudkému nárastu peňažnej zásoby a zvýšeniu inflačného rizika.

Čoskoro potom bola spustená bitcoinová sieť, ktorá bola reakciou na problémy vo finančnom systéme a kroky úradov.

Fed na jar 2020 opäť použil kvantitatívne uvoľňovanie, ale v oveľa väčšom rozsahu. Potom Spojené štáty oznámili blokádu kvôli pandémii koronavírusu.

Od marca do júna 2020 napumpoval Fed do ekonomiky takmer 3 bilióny dolárov. To nielenže zastavilo pokles akciového trhu, ale spustilo aj prudký rast cien rizikových aktív. Zároveň sa začal rozvíjať trh s kryptomenami.

Tento vzostupný trend však skončil prudkým nárastom dolárovej inflácie spôsobenej akciami Fedu, čo malo negatívny dopad na kurz Bitcoinu.

Ako ovplyvňujú americké úrokové sadzby Bitcoin?

Zostane bitcoin rizikovým aktívom?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. V minulosti však výskumníci opakovane zdokumentovali koreláciu medzi cenami BTC a zlatom, tradičným ochranným aktívom.

Podľa Dana Moreheada, zakladateľa amerického kryptomenového fondu Pantera Capital, Fed nadmerne manipuluje trhom. Skupuje čoraz viac ohrozených aktív. To už viedlo k problémom na trhoch práce, vládnych dlhopisov a hypotekárnych úverov v Spojených štátoch. Problémy v ekonomike USA nevyhnutne ovplyvnia zvyšok sveta.

Morehead verí, že jediným problémom bitcoinu je jeho zvýšená korelácia s vysoko rizikovými aktívami, najmä indexom S&P 500, počas jeho poklesov. Finančník je presvedčený, že tento stav nie je trvalý.

Morehead verí, že skôr či neskôr sa cesty kryptomien a tradičných aktív nakoniec rozídu.

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár