Ako obchodné platformy využívajú výmenné tokeny?

od Martin Tkáč

Burzy kryptomien sú špecializované subjekty, ktoré umožňujú státisícom používateľov mesačne nakupovať a predávať rôzne kryptomeny. Okrem prítomnosti týchto coinov v agregátoch kryptomeny a šance na zisk sú výmenné tokeny predovšetkým úžitkovými nástrojmi. Pozrime sa na pár tokenov ktoré fungujú priamo v ich ekosystéme.

Binance Coin

Binance Coin je pôvodným tokenom burzy Binance najväčšej entity na trhu. BNB je v súčasnosti jedným z najväčších kryptomenových projektov. V roku 2021 sa jeho cena zvýšila o niekoľko sto percent, čo poskytlo investorom príležitosť na gigantickú návratnosť investícií.

BNB je založená na Binance Chain a je to jej jedinečný token, navyše zaujíma dôležité miesto v štruktúre Binance Smart Chain, kde BNB primárne podporuje vznikajúce smart kontrakty a tiež pomáha platiť provízie z transakcií. Okrem toho pomáha udržiavať jedinečný vytyčovací protokol, ktorý funguje v tomto ekosystéme.

Okrem toho je Binance Coin predovšetkým nástrojom, ktorý kontroluje samotnú obchodnú platformu. Coin vám umožňuje znížiť provízie na burze. V súčasnosti vám Binance umožňuje znižovať provízie o 25%, ak je krytá v Binance Coin.

Čo je tiež dôležité – Binance Coin je deflačná mena, ktorú burza „spaľuje“ každé tri mesiace. Tento proces systematicky znižuje množstvo BNB v obehu a zvyšuje jeho „vzácnosť“.

 

Sleduj náš eSHOP!

Sleduj náš eSHOP!

 

Token Huobi

Ďalším veľkým natívnym tokenom je token Huobi, minca platformy Huobi. V tomto prípade máme do činenia s mincou, ktorá v poslednej dobe výrazne zvýšila svoju hodnotu. V prípade HT nájdeme podobné aplikácie ako v prípade BNB. Mince vydaná burzou znižuje províziu. Za tokeny Huobi si môžeme kúpiť predplatné VIP balíkov. VIP balíčky umožňujú znížiť províziu za fixný mesačný poplatok. Spolu so statusom VIP môžu investori pomocou tokenov obchodovať s novými kryptomenami pomocou Early Access.

Rovnako ako v prípade BNB, burza Huobi kupuje späť svoje tokeny. Ide o podporu fondu, ktorý zaisťuje peniaze používateľov. Platforma navyše utráca 20% svojho zisku za spaľovanie HT. Zaujímavá aplikácia HT ho využíva aj v sociálnych projektoch. Držitelia majú právo hlasovať so žetónmi o veciach dôležitých pre výmenu.

Geco.one – GeCoin

Zaujímavým príkladom použitia je platforma Geco.one.

GeCoin (GEC) je obslužný token založený na štandarde ERC-20 a rovnako ako ostatné tokeny tohto typu zaujíma strategické miesto v živote platformy. GeCoin umožňuje používateľom znížiť provízie o 20% za každú uskutočnenú transakciu. Tu však dôjde k určitej inovácii. Znižovanie dodávok nie je riadené centrálne, ako je to v prípade BNB alebo Huobi Token. Každá GeCoin použitá na zníženie provízie je trvalo spálená čo umožňuje prirodzenejší pokles ponuky GEC.

Burzové tokeny a ich kariéra

Nie každý token akcií musí ponúknuť revolučné riešenie, aby bol úspešný. Najdôležitejšie však je, že tieto mince zostávajú v strede ekosystému danej platformy. Vyššie uvedené príklady dokonale spĺňajú tieto predpoklady. Sila tokenov na burze je sústredená hlavne okolo samotnej platformy. Preto, ak chcete investovať do výmenného tokenu, pozrite sa, ako sa darí burze, ktorá ho vydáva. Rozvoj obchodných platforiem je najlepšou zárukou, že použitie coinu na investičné účely bude dobrým rozhodnutím.

zdroj: pixabay.com, bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár