Ako nás ekonomika a vláda tlačia od fiatu k bitcoinu?

Bitcoin idealisti už roky snívajú o finančnej utópii. Zdá sa, že čakanie je kratšie ako sme si mysleli – masové prijatie kryptomien poháňa podkopávanie reputácie fiat mien, problémy v globálnej ekonomike a kontroverzné kroky politikov.

od Martin Tkáč

Spoluzakladateľ inštitútu Satoshi Nakamoto – Daniel Kravish, nazýva nadchádzajúcu dominanciu Bitcoinu (BTC) „hyperbitcoinizáciou“. Tá príde kvôli slabosti globálnej ekonomiky a nadmernej vládnej kontrole a prinúti ľudí opustiť fiat meny.

Bitcoinom vyvolaná demonetizácia meny alebo hyperbitcoinizácia je to, čo sa stane, ak sa akákoľvek fiat mena postaví do cesty úplnej globálnej dominancii Bitcoinu. Ak sa tak stane, táto mena rýchlo stratí hodnotu, keďže ju vytlačí bitcoin.

Potláčanie politických protestov vládou dokazuje, že keď sú ľudia pod tlakom, začnú využívať pokročilejšie technológie na presadzovanie svojej autonómie. Takže teraz, keď svet vstupuje do obdobia neistoty, sa hyperbitcoinizácia môže konečne stať realitou.

Vote Youth GIF by Us Kids Film

Fiat meny kolabujú

Libanon, Turecko, Venezuela, Kuba, Zimbabwe a ďalšie zápasia s hyperinfláciou. Fiat meny klesajú a podnecujú vládu k pochybným rozhodnutiam na zastavenie poklesu.

Všetky snahy vládnej fiškálnej kontroly však zostávajú márne a nemenia situáciu k lepšiemu. Len zbavujú občanov kontroly nad ich peniazmi.

Zlyhanie fiat peňazí sa prejavilo po udalostiach v roku 2019 vo Venezuele. Rodiny, ktorým chýbali základné potreby, boli nútené kupovať zatuchnuté potraviny a dávať svoje deti na adopciu. Podľa najnovších oficiálnych údajov bola inflácia vo Venezuele v máji 151 %.

Takéto prípady poukazujú na potrebu alternatívnej meny, ktorá nepodlieha rozmarom centrálnych bánk. V Libanone neúspešná vládna politika pripravila ľudí o úspory a dôchodky. Dramaticky sa znehodnotila aj národná mena.

Bitcoin a USDT sa stávajú súčasťou každodenného života

Podľa nedávnej správy CNBC sa ľudia v Libanone čoraz viac obracajú na Bitcoin, aby si udržali hodnotu svojich peňazí po veľkej finančnej kríze.

Občania používajú BTC ako platobný prostriedok pre miestne aj zahraničné transakcie. V krajine je populárny aj stablecoin USDT. A hoci libanonská vláda nepovoľuje používanie kryptomeny ako platobného prostriedku, zdá sa, že ľudí to nezaujíma.

Rastúce globálne ceny potravín a energií spôsobené vojenskou akciou na Ukrajine a následkami pandémie COVID-19 zhoršili nedostatok potravín a viedli k ešte vyššej inflácii v tomto roku. Podľa oficiálnych údajov ročná inflácia v septembri predstavovala 162 %. Ide o jednu z najvyšších na svete.

Spoločnosti propagujú kryptomenu ako spôsob platby za tovar na sociálnych sieťach, uvádza CNBC. Miestny používateľ, identifikovaný ako Gebrail, potvrdil, že používanie USDT je ​​v Libanone rozšírené.

„Mnoho kaviarní, reštaurácií a obchodov s elektronikou akceptuje USDT… je to vhodné, ak nemám chuť míňať fiat peniaze. Vláda má teraz oveľa viac starostí ako obavy z niektorých obchodov, ktoré zákazníkom ponúkajú možnosť platiť kryptomenou.“

Represia urýchľuje prechod z fiat na kryptomenu

Ekonomicky zlyhané a izolované vlády sa historicky uchýlili k dotieravej kontrole inštitúcií a represii občanov, keď protestujú. V Zimbabwe, kde inflácia v októbri dosiahla najvyššiu svetovú úroveň 269 %, úrady tvrdo zasiahli proti disidentom.

Napríklad v januári 2019 vláda zakázala populárne sociálne médiá s cieľom obmedziť protesty a spravodajstvo o násilných zásahoch vlády. Uvádza sa, že 12 ľudí zomrelo a viac ako 60 postrelených obetí bolo hospitalizovaných. V minulosti však takéto udalosti priviedli ľudí k novým technologickým možnostiam.

Obyvatelia Zimbabwe zareagovali na úplné vypnutie internetu tým, že začali používať Telegram. Taktiež odblokovali zakázané sociálne médiá, WhatsApp a YouTube pomocou virtuálnych privátnych sietí (VPN).

Keď občania znovu získajú svoje demokratické slobody prostredníctvom alternatívnych komunikačných kanálov, existuje dôvod domnievať sa, že ich budú nasledovať a obnovia svoje finančné slobody prostredníctvom mien odolných voči cenzúre, ako je bitcoin.

Adopcia bitcoinov skutočne prekvitá, odkedy Reserve Bank of Zimbabwe, centrálna banka krajiny, zakázala obchodovanie s kryptomenami a zatvorila dve burzy v máji 2018.

Kryptomeny v Zimbabwe však zákazom nezomreli. Namiesto toho boli obnovené na WhatsApp prostredníctvom transakcií typu peer-to-peer (p2p). Nadšenci kryptomien si založili skupiny, kde zdieľajú informácie a novinky o vývoji sektora.

V boji proti inflácii vláda Zimbabwe vytvorila program, ktorý umožňuje bežným ľuďom nakupovať zlaté mince pomocou miestnej meny. Plán má tiež pomôcť ľuďom v krajine, ktorá zažíva najhoršiu infláciu v histórii zachovať hodnotu ich úspor.

Bitcoin Moon GIF by Bitrefill

Občania chcú opäť získať finančnú slobodu

Niektoré krajiny vyčistia územie pre kryptomeny s miernou reguláciou. Iní nevedome robia to isté, pričom nedokážu obmedziť infláciu. To viedlo ku kritickému bodu. Občania teraz opäť získavajú svoju slobodu vďaka alternatívnym menám – predovšetkým Bitcoinu.

V Turecku vládny zásah proti burzám kryptomien nedokázal zabrániť občanom, aby sa obrátili na BTC. Inflácia v krajine dosiahla v októbri 24-ročné maximum 86 percent. Turecko tiež zakázalo platby kryptomenami v roku 2021.

Podľa LocalBitcoins sa P2P transakcie v Turecku zvýšili o 51 % a 40 % v Q1 a Q2 2022. To všetko sa dialo na pozadí klesajúcej hodnoty tureckej líry. Ľudia používajú Bitcoin ako ochranu proti inflácii.

Chainalysis uvádza, že medzi rokmi 2021 a júnom 2022 tureckí občania dostali 192 miliárd USD v kryptomene. Krajina sa stala jedným zo svetových lídrov z hľadiska adopcie Bitcoinu.

Používanie bitcoinov naďalej naberá na obrátkach po celom svete. A zlyhanie fiat mien v rozvíjajúcich sa ekonomikách bude naďalej nútiť občanov, aby znovu získali vlastníctvo svojich peňazí.

Radikálna vízia finančnej slobody a inklúzie Daniela Kravisha povedie k tomu, že občania z chudobných krajín budú obchodovať bez hraníc a vládneho súhlasu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár