Ako bude vyzerať otázka práv NFT po The Merge?

Dnešok je historickým momentom pre celý sektor kryptomien a blockchainu. Sieť Ethereum uskutočnila roky plánované The Merge a prešlo na model vydávania kryptomien Proof-of-Stake. Ako to už v čase prelomových zmien býva, existuje skupina ľudí, ktorí boli proti. Hovoríme predovšetkým o ťažiaroch, ktorí v rámci Proof of Work hodlajú naďalej podporovať starú verziu ETH, čím vytvárajú nový fork tohto blockchainu. V tejto veci je tiež otázka, ako rozpoznať licencie nevymeniteľných tokenov (NFT). Získa vlastník tohto typu aktív vlastníctvo každej siete alebo iba jednej? O tom v dnešnom článku.

od Simona

Newsletter news

The Merge a vlastníctvo NFT

Vyššie uvedená otázka je veľmi dôležitá, pretože transakcie NFT sú jednou z dominantných funkcií blockchainu Ethereum a sumy, ktoré sú v nich zahrnuté, sú veľmi vysoké. Napríklad minimálna hodnota tokenov Bored Ape Yacht Club je vyššia ako 100 000 dolárov. Vzhľadom na to, že niektoré nevymeniteľné tokeny majú aj komerčné sublicenčné práva, vyvstáva otázka, ktoré NFT má toto právo ešte?

Ako sa môžeme dočítať v správe, ktorú vypracovala advokátska kancelária DLA Piper, hĺbanie do vlastníckeho práva je dôležitou záležitosťou.

NFT

Uskutočnený výskum rozlíšil päť typov licencií, pokiaľ ide o fork Ethereum. Niektoré nevymeniteľné tokeny majú licenciu, ktorá je uznávaná v oboch reťazcoch, takže počet zberateľských predmetov sa môže zdvojnásobiť. Iní si vyhradzujú právo určiť, ktorá verzia po forku je platná pre dané NFT, čo je prípad novej licencie CryptoPunks NFT od Yuga Labs. Treťou možnosťou je v tomto prípade vyhradiť si právo aktualizovať NFT smart kontrakty v prípade forku. Túto možnosť využila napríklad obľúbená kolekcia ArtBlocks.

RTKFT vo vlastníctve spoločnosti Nike ponúka kolekciu Clone X NFT Collection, ktorá obsahuje aj Ethereum. Licenčná zmluva nehovorí nič o žiadnych forkoch. Existuje však klauzula, ktorá dáva právo vybrať si, ktorý fork je platný pre NFT. Píše sa v nej, že „možno vyhlási akékoľvek ďalšie obmedzenia, o ktorých môže RTFKT v budúcnosti informovať.“ Štvrtou možnosťou je teda zachovať si značnú mieru celkovej kontroly.

Piaty variant vôbec nepredpokladá fork v prípadoch NFT. Metaverse Decentraland aj The Sandbox používajú polygon bočný reťazec, takže The Merge na ne nemá žiadny vplyv. Teoreticky by však Polygon mohol byť v budúcnosti rozdvojený, aj keď kritici tvrdia, že to nie je možné, pretože nie je príliš decentralizovaný. Decentraland však iba oznamuje forky ako disclaimer a The Sandbox vo svojej licencii nezahŕňa výraz „fork“, ktorý je inak pomerne obmedzujúci.

Aj keď mnohé NFT dátové licencie neobsahujú informácie o forkoch, predpokladá sa, že väčšina spoločností tak začne v budúcnosti robiť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár