Ako blockchain pomáha v boji proti rakovine?

Rakovina je celosvetovo závažným problémom verejného zdravia. Len v Spojených štátoch amerických bolo v roku 2021 diagnostikovaných približne 1,9 milióna nových prípadov rakoviny. Očakáva sa, že toto číslo sa časom dramaticky zvýši. Existuje niekoľko prekážok pri hľadaní lieku na túto chorobu. Najdôležitejšie z nich sú problémy s údajmi, ťažkosti s rýchlym hodnotením účinnosti nových liečebných postupov a financovanie potrebné na zaplatenie výskumu a liečby. Technológia blockchain poskytuje príležitosti na prekonanie týchto problémov.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Pri skúmaní akejkoľvek novej technológie je dôležité zvážiť, ako by mohla zmeniť svet. V tomto článku sa pozrieme na to, ako môže blockchain pomôcť priviesť ľudstvo do sveta bez rakoviny.

Blockchain ako medicínsky dátový sklad

Spôsob, ako vyliečiť rakovinu a mnohé ďalšie choroby, je získať čo najviac údajov o chorobe a vyhodnotiť jej užitočnosť. Na tomto mieste stojí za zmienku, že blockchainové riešenia sa už využívajú v oblasti medicínskych dát a ďalšie riešenia sú v rôznych štádiách testovania a implementácie.

Osobitná užitočnosť technológie blockchain pre údaje o rakovine spočíva v schopnosti pacientov dobrovoľne zdieľať svoje lekárske záznamy na použitie vo výskume. Tieto údaje budú musieť byť anonymizované a samozrejme, pravdepodobne budú existovať regulačné prekážky. Zhromažďovanie lekárskych údajov od potenciálne miliónov pacientov na celom svete však umožní lekárom a vedcom získať bezprecedentnú úroveň informácií o chorobe, ktorú chcú liečiť. Pre pacientov to môže byť skvelá príležitosť prispieť k rozvoju medicíny, pomôcť sebe aj iným a dokonca si potenciálne aj zarobiť.

Zdieľanie vedomostí znamená efektívnejšiu liečbu

Informácie o liečbe rakoviny a jej výsledkoch sú nevyhnutné na nájdenie lieku. Od klinických štúdií až po rozdiely v liečbe sú kľúčové informácie. V tomto smere môže pomôcť technológia blockchain, ktorá povzbudí pacientov, aby zdieľali svoje skúsenosti s liečbou a lekárov, aby spolupracovali bez hraníc.

Americká spoločnosť OncoPower využíva systém založený na blockchaine na hodnotenie reakcie ľudských organizmov na liečbu rakoviny. Projekt, ktorý povzbudzuje pacientov a lekárov, aby poskytovali informácie pomocou mince Onco, umožňuje onkológom prístup k „deidentifikovaným podrobnostiam, ako sú komorbidita, špecifický typ rakoviny, typy liečby a lieky používané v terapii“.

Sľub OncoPower je anonymizovať lekárske údaje, umiestniť ich na blockchain a zdieľať ich s lekárskou komunitou. To povzbudzuje zdravotníckych pracovníkov a výskumníkov, aby spolupracovali a zdieľali poznatky, čím sa zvyšuje viditeľnosť rôznych typov liečby a vedie to k rýchlejšiemu opakovaniu, pokiaľ ide o experimentálne terapie.

Ďalší zaujímavý prístup k liečbe vyvinula nemecká spoločnosť Hypertrust Patient Data Care. Ich činnosť je zameraná na využitie nemenných a overiteľných aspektov blockchainu. Vďaka nim môže byť dodávateľský reťazec vysoko citlivých imunoterapeutických terapií maximálne spoľahlivý. Hypertrust sleduje lieky od výrobcu k pacientovi a využíva transparentnosť blockchainu na zlepšenie šancí pacientov na vyliečenie.

blockchain

Ethereum blockchain v globálnom boji proti rakovine

V apríli bol v Nature Medicine publikovaný výskumný dokument s názvom Swarm Learning pre decentralizovanú AI v histopatológii rakoviny. V spomínanom texte, ktorý napísalo 27 rôznych autorov, sa dočítame, že tím začal používať sieť Ethereum na svoje experimenty s rakovinou.

Podľa článku môže AI pomôcť predpovedať výskyt rakovinových buniek u pacientov. Je to možné extrahovaním informácií o tvare a veľkosti buniek, ktoré nie sú viditeľné pre ľudské oko. Veľké dáta potrebné na prevádzku takýchto systémov AI však čelia „praktickým, etickým a právnym prekážkam“. Problémy vznikajú najmä vtedy, ak sú tieto údaje zdieľané medzi krajinami.

Jedným zo spôsobov, ako vyriešiť tento problém, je použiť federatívne učenie (FL). Nevyžaduje, aby výskumníci zdieľali svoje údaje, iba lokálne trénované parametre modelov AI. Problémom je, že takéto systémy sa spoliehajú na centralizovaného koordinátora. Spája všetky parametre modelu a potom má plnú kontrolu nad výskumným projektom a jeho komerčným využitím.

Autori štúdie poukázali na rastúce využívanie Swarm Learning (SL), systému, ktorý využíva technológiu blockchain. Vďaka nej je možné vyhnúť sa presunu moci na centralizovaný subjekt. Inými slovami, SL umožňuje výskumným tímom zdieľať parametre modelov AI a zároveň udržiavať všetkých spolupracovníkov na rovnakej úrovni. Použitie takejto technológie uľahčuje spoluprácu medzi viacerými stranami. To zase dodáva modelom AI viac údajov, vďaka čomu sú výkonnejšie.

Používanie inteligentných zmlúv

Výskumný tím použil inteligentné zmluvy Ethereum na to, aby tri samostatné počítače synchronizovali parametre svojich modelov AI v konkrétnych časoch. Výsledkom bolo, že všetci traja partneri aktualizovali modely AI súčasne, bez pomoci koordinátora manuálneho zlučovania parametrov modelu.

„V tejto konfigurácii blockchain uchováva globálne informácie o stave modelu,“ píše sa v článku. Zistilo sa tiež, že systémy AI zrodené z nového nastavenia prekonali lokálne trénované modely AI. Ako vysvetlil AriGoldNFT v zhrnutí odporúčaného článku na Twitteri, „nemocnica v New Yorku môže komunikovať s nemocnicou v Los Angeles prostredníctvom uzlov“.

 

Toto je dôležitá správa pre odvetvie kryptomien, a najmä platformy inteligentných zmlúv. Doteraz sa blockchainy ukázali ako mimoriadne užitočné predovšetkým v oblasti financií. Neprijatie tejto technológie v iných sektoroch negatívne ovplyvňuje schopnosť hlavného prúdu pochopiť a oceniť ju. Tvorca Etherea Vitalik Buterin v auguste uviedol, že kryptomeny sa „musia premeniť na niečo užitočné“ v najbližších desiatich rokoch. Ťažko by sme našli hodnotnejší prípad použitia ako v oblasti medicíny.

Pohľad do budúcnosti

Technológia blockchain je stále v ranom štádiu vývoja. Možno je príliš skoro predpovedať, ako presne by to mohlo zmeniť náš svet. Avšak vznik medicínskych aplikácií je veľmi povzbudivý. Rakovina sa dlhé roky vyhýbala liečbe a objavenie sa nových spôsobov pre vedcov a lekárov, ako sa učiť, spolupracovať a experimentovať, môže byť práve to, čo lekárska komunita potrebuje.

Jednou z vecí, ktoré technológia blockchain robí neuveriteľne dobre, je poskytovanie decentralizovaného riadenia a transparentnosti. V prípade financovania výskumu rakoviny by sa použitie blockchainu mohlo ukázať ako nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby prostriedky smerovali tam, kde budú najužitočnejšie. Schopnosť darcov prispievať k výskumu rakoviny hmatateľnými a vysledovateľnými spôsobmi pravdepodobne zvýši darcovstvo a posilní zapojenie vedeckej komunity. Ich zapojenie do správy fondov môže zase pôsobiť ako katalyzátor na podporu efektívneho, transparentného a spoločného výskumného úsilia.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár