Aké regulácie môžeme očakávať v roku 2022?

Cointelegraph sa pýtal viacerých odborníkov na budúcnosť trhu s kryptomenami. Aké odpovede dostal?

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Alan Konevsky z PrimeBlock

Alan Konevsky je právnym riaditeľom PrimeBlock, poskytovateľa riešení pre ťažbu blockchain infraštruktúry. Vo svojom prejave hovoril o Číne.

Čína miluje a nenávidí bitcoiny už od svojho prvého vstupu na trh v roku 2009. Vnútropolitické úvahy, ktoré tento rok zmenili čínsku politiku a ktoré prinútili čínske burzy a minerov opustiť krajinu, sa v roku 2022 nezmenia. Nemyslím si, že sa vraciame k milostnej časti cyklu. Tieto zmeny v dynamike hospodárskej súťaže budú naďalej prospešné pre Spojené štáty americké a ďalšie krajiny
Budeme svedkami posilňovania regulácií a širšieho politického dialógu ohľadom kryptomien. Existuje nádej, že to, čo vzíde z Kongresu a regulačných orgánov, bude navrhnuté v spolupráci s priemyslom a ako súčasť premysleného dialógu, ktorý ukáže, že kryptomeny sa líšia od tradičných finančných aktív a cenných papierov, keďže niektoré tradičné nástroje na trhu s kryptomenami nefungujú.

Ankitt Gaur od EasyFi

Ankitt Gaur je generálnym riaditeľom EasyFi Network, dvojvrstvového pôžičkového protokolu DeFi pre digitálne aktíva.

Bezprecedentný rast a technologické inovácie DeFi v posledných rokoch zmiatli globálne finančné trhy a regulátorov, ktorí sa podľa mňa stále snažia pochopiť celú situáciu. To je pravdepodobne dôvod, prečo boli kryptomeny ako trieda aktív ignorované a regulácia úplne chýbala už viac ako desať rokov. Ale teraz, keď DeFi pomaly smeruje k mainstreamu, hovorí sa o regulácii. Nedávna hádka Coinbase so SEC je jasným signálom, že regulátori konečne zvažujú DeFi
Očakáva sa tiež, že indická vláda bude pracovať na zákone o kryptomenách, ktorý bude regulovať používanie digitálnych aktív v krajine. Vzhľadom na to, že India má najväčší počet používateľov kryptomien, tento návrh zákona by mohol byť pre tento trh kľúčový. Mnoho ďalších krajín by tiež mohlo vysvetliť svoj postoj ku kryptomenám v roku 2022. Svetlejšia stránka toho všetkého je, že oficiálne uznanie kryptomien svetovými vládami môže zvýšiť dôveru používateľov v digitálne aktíva.

Bobby Lee z Ballet

Bobby Lee je zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Ballet, ktorá poskytuje jednoduché a bezpečné riešenia na ukladanie kryptomien.

Vo svojom zhrnutí pre Cointelegraph uviedol, že „najvýznamnejšou regulačnou udalosťou kryptomien v tomto roku bolo to, že Salvádor uznal bitcoin ako zákonné platidlo“.

Netajil sa tým, že to „prekonalo“ jeho „predpovede spred piatich rokov, z decembra 2016“. Vtedy predpovedal, že centrálna banka nejakej malej krajiny pridá bitcoin do svojich zahraničných rezerv.

Hoci je Salvador malá krajina, dôsledky tohto posunu budú vysoké. Federálny rezervný systém, MMF a Bank of England uviedli, že ich vyhlásenie o finančnej nezávislosti Salvádoru „znepokojuje“. Ich obavy sú založené na strachu, že ak jedna krajina prosperuje z bitcoinov, spustí to kaskádový globálny exodus z dolárového systému založeného na dlhoch.

Lee ďalej vysvetlil.

Vyhlásil, že vie, že „Spojené štáty nebudú nasledovať príklad Salvádoru, aby sa bitcoin stal zákonným platidlom, ale to nie je prekážkou úspechu kryptomeny.“

Americkí regulátori a výbercovia daní sa správne rozhodli považovať bitcoin za aktívum podobné zlatu a nie za menu alebo kolaterál. Fiat mena je krytá dlhom a cenné papiere sú kryté prísľubmi budúcich ziskov. Za bitcoinom nie je nič iné ako jeho overená použiteľnosť, nemenná a proti inflácii odolná účtovná kniha. Očakávam teda, že regulačné orgány sa zamerajú skôr na vytláčanie daňových príjmov od držiteľov bitcoinov, než na úplný zákaz – dodal.

BTC

Dave Perrill z Compute North

Dave Perrill je generálnym riaditeľom spoločnosti Compute North, poskytovateľa infraštruktúry na ťažbu kryptomien.

Odvetvie kryptomien ukázalo svoju silu a schopnosť samoorganizovať sa. Vďaka aktivite amerického zákonodarcu v oblasti kryptomien v rámci zákona o infraštruktúre sa odvetvie dokázalo zjednotiť, kryptomeny a blockchain nezmiznú. V roku 2022 očakávame, že organizácie ako Digitálna obchodná komora a Rada pre ťažbu bitcoinov, ako aj regionálne skupiny ako Texaská rada pre blockchain budú aktívnejšie pri presadzovaní politiky a spolupráce s lídrami Kongresu Blockch.

Hatu Sheikh z DAO Maker

Hatu Sheikh je spoluzakladateľom a riaditeľom stratégie pre DAO Maker.

Rok 2021 bol pre kryptomeny a DeFi v niektorých ohľadoch prekážkou, keďže regulátori neobjasnili svoj postoj k tomuto odvetviu. Maloobchodná populácia sa tak nezapájala a predstavuje pre toto odvetvie obrovskú príležitosť. Keď však Salvádor prijal bitcoin ako zákonné platidlo a viac krajín používa kryptomeny, budúcnosť vyzerá jasnejšie.
V roku 2021 sa na rôznych úrovniach uskutočnilo veľa úvah týkajúcich sa kryptomien a ich regulačného statusu. Vlády a regulačné orgány po celom svete vyjadrili výhrady voči mainstreamingu kryptomien. Uvedomujú si však aj to, že toto odvetvie dozrieva a teraz je dokonca príliš veľké na to, aby bolo úplne zakázané – povedal.

Dodal, že v roku 2022 očakáva „viac súhlasu na regulačnom fronte, keďže cieľom kryptomien je revolúcia vo finančnom systéme na celom svete s DeFi. Forenzná analýza kryptomien sa stáva čoraz populárnejšou a očakávam, že ju vlády prijmú na ochranu svojich občanov. Regulácie sú potrebné pre kryptomeny v roku 2022, ale obmedzenia nie sú potrebné “

Jason Allegrante z Fireblocks

Jason Allegrante je hlavným regulačným poradcom a globálnym riaditeľom pre dodržiavanie predpisov pre Fireblocks, platformu na ukladanie, prenos a vyrovnanie digitálnych aktív.

Nerobí si ilúzie, že „rok 2022 bude turbulentný“. Je to preto, že regulačné orgány „vysielajú mätúce signály investorom do celého sveta“.

Keď prejdeme zo súčasnej fázy pokusu o zosúladenie kryptomien s existujúcimi kategóriami aktív do budúcej fázy prijatia regulačného rámca, ktorý zaobchádza s digitálnymi aktívami len ako s digitálnymi aktívami, uvidíme rastúci konsenzus o regulácii kryptomien. – dodal.

Podľa jeho názoru „pokiaľ ide o predpisy, Európa prevezme vedúcu úlohu na trhu a len Spojené štáty budú nasledovať“.

Roger Ver z Bitcoin.com

Roger je jedným z prvých osvojiteľov bitcoinu a investorom. Je výkonným prezidentom spoločnosti Bitcoin.com.

Na otázku o budúcom roku krátko odpovedal:

Teším sa na deň, keď si vládni regulátori budú musieť nájsť poctivú prácu v súkromnom sektore a ich platy už nebudú ťahané od iných spolu s hrozbami násilia.

Toto je asi revolúcia…

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár