Akcie Credit Suisse klesajú. Investori sa obávajú, že sa zopakuje scenár Lehman Brothers

Akcie Credit Suisse sú už niekoľko dní predmetom korekcie. Najnovšie poklesy sú spôsobené špekuláciami o finančných problémoch švajčiarskej banky. Obavy, že sa inštitúcia dostane do platobnej neschopnosti, viedli k poklesu kapitalizácie pod 10 miliárd CHF.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Credit Suisse má problémy

Len v septembri sa akcie Credit Suisse, ktoré sú kótované na burze v Zürichu, prepadli o viac ako 20 %. Od začiatku roka klesli ceny akcií banky o 56 % a dnes cena ich akcií klesla o ďalších 10 %. To spôsobilo, že kapitalizácia druhej najväčšej švajčiarskej banky klesla pod 10 miliárd CHF.

Dnes musí byť vyplatená jedna akcia za 3,62 CHF. Neskôr cena akcií v druhej časti seansy vzrástla, čím sa minimalizoval pokles na 3,93 CHF, teda -1,16 % na konci dňa.

Nedávne straty boli spôsobené medializovanými správami o zlej finančnej situácii banky. Podľa agentúry Reuters banka údajne dokonca zvažovala aj variant odchodu z amerického trhu a hľadanie kapitálu u svojich investorov. Hoci hovorca banky túto informáciu poprel, pokles ceny akcií pokračoval.

Náklady na swapy úverového zlyhania (CDS) v posledných mesiacoch výrazne vzrástli. Ide o derivátové nástroje zabezpečujúce riziko nesplatenia zo strany dlžníka. V piatok 30. septembra boli swapové náklady na úrovni roku 2009, v období finančnej krízy po páde Lehman Brothers.

Podľa Financial Times vedenie Credit Suisse cez víkend rokovalo s veľkými investormi. Cieľom banky bolo upokojiť ich obavy z rastúcich pochybností o ich finančnej situácii. Túto informáciu však poprel generálny riaditeľ Credit Suisse Ulrich Koerner, ktorý argumentoval tým, že banka sa takýmto krokom snaží vyhnúť rekordne nízkymi cenám akcií a vyšším nákladom na úvery v dôsledku zníženia ratingu.

Naša pozícia je v tomto smere jasná. Credit Suisse má silný kapitál, likviditu a súvahovú pozíciu. Zmeny cien akcií túto skutočnosť nemenia

– povedal Koerner.

Napriek ubezpečeniu generálneho riaditeľa o stabilnej situácii banky však inštitúcia v poslednom čase musela čeliť sérii zlyhaní. V roku 2021 musela banka odpísať približne 4,7 miliardy dolárov. Súviselo to s ich účasťou na krachu amerického fondu Archegos Capital Management. Predtým Credit Suisse neúspešne financovala britský Greensill Capital. Krach tejto spoločnosti prispel k vysokej rotácii na vysokých pozíciách v banke.

Credit Suisse je druhá najväčšia banka vo Švajčiarsku podľa aktív, UBS je na prvom mieste. Tržby Credit Suisse dosiahli v minulom roku takmer 23 miliárd dolárov. Neskôr sme však dostali informáciu, že banka vygenerovala stratu 1,7 miliardy USD. Banka potom spravovala aktíva v hodnote viac ako 1,6 bilióna dolárov.

Hovorca banky agentúre Reuters povedal, že hľadá stratégiu, ktorá by zahŕňala potenciálne odpredaje a predaj aktív. Doplnil, že výsledky za tretí štvrťrok budú zverejnené 27. októbra.

Prípad Lehman Brothers

Vyššie spomínaný prípad krachu Lehman Brothers v roku 2008 šokoval finančné trhy po celom svete. Bola to jedna z najdôležitejších udalostí finančnej krízy v rokoch 2007-2009. V poslednom období svojho pôsobenia banka, ktorá existuje už vyše 150 rokov, vlastnila aktíva v hodnote takmer 600 miliárd USD.

Vďaka zníženiu úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou sa úvery stali veľmi lacnými a ich dostupnosť bola prakticky neobmedzená. To prispelo k enormnému nárastu amerického dlhu. V dôsledku toho súkromný sektor v roku 2007 zvýšil svoj dlh zo 170 % HDP v roku 2000 až na 250 % HDP. V rokoch 2002 až 2006 sa hodnota nehnuteľností zvýšila približne o 50 %, situácia sa však zdala byť pod kontrolou a riziko investovania sa nezdalo také veľké.

Po určitom čase sa však Fed rozhodol zaviesť zvýšenie úrokových sadzieb, čo zase zvýšilo náklady na pôžičky vlastnené Američanmi. V konečnom dôsledku to viedlo k situácii, že počet ľudí, ktorí nedokázali splácať svoje súčasné splátky, výrazne vyskočil a prišli o prostriedky na ďalšie investície.

Navyše, začiatkom 21. storočia úrady zrušili tzv Glass-Steagallov zákon. Toto bolo v platnosti od roku 1933 a zakazovalo kombinovanie investičného a vkladového bankovníctva. Po jej likvidácii bola zahájená hromadná výroba cenných papierov nepatrnej hodnoty. Tie boli na druhej strane medzi investormi veľmi obľúbené. Boli to tzv dlhopisy kryté dlhmi (CDO).

Ich hodnota však závisela od toho, či budú dlžníci pravidelne splácať svoje záväzky. Po zvýšení úrokových sadzieb a poklese cien nehnuteľností výskum odhalil, že každý desiaty Američan má problém so splácaním úverových záväzkov.

To ďalej viedlo k poklesu cien CDO dlhopisov a masívnym výkupom zo strany klientov. Potom cez dominový efekt nastal problém, keď ich ceny začali klesať. Hodnota strát sa vtedy odhadovala na 1,5 bilióna dolárov a mnohé finančné inštitúcie boli na pokraji bankrotu. 15. septembra 2008 Lehman Brothers vyhlásila bankrot v dôsledku toho začali akciové indexy klesať rýchlym tempom. V dôsledku toho museli Spojené štáty v rokoch 2008-2009 čeliť recesii. V priebehu roka vzrástol počet nezamestnaných v USA zo 7 až na 15 miliónov ľudí.

Akcie Credit Suisse klesajú. Investori sa obávajú zopakovania Lehman Brothers

Nová alternatíva

Vyššie popísané udalosti sú významnými príkladmi toho, že stabilita a bezpečnosť našich financií nejdú vždy ruka v ruke s ich držaním v bankách. Keď Amerika a teda prakticky celý svet čelili vážnej ekonomickej kríze, anonymný kryptograf oznámil vytvorenie novej meny.

V roku 2008 sa Satoshi Nakamoto podelil so svetom o svoj projekt elektronickej meny, ktorý nazval Bitcoin (BTC). Poukázal na jeho decentralizovaný charakter, ktorý si nevyžadoval prítomnosť žiadnej centrálnej inštitúcie, a tak zostal nezávislý od bánk, vlád a iných sprostredkovateľských organizácií pri výmene.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár