Novým prezidentom Svetovej banky sa stal Ajay Banga, ktorý je odporcom kryptomien

Americký prezident Joe Biden vymenoval Ajaya Bangu za nového prezidenta Svetovej banky. Ide však o skeptika v oblasti kryptomien.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Ajay Banga sa stal novým prezidentom Svetovej banky

Na pikantnosti pridáva skutočnosť, že Bangov predchodca David Malpass odchádza uprostred škandálu. Počas diskusie o zmene klímy odmietol vyhlásiť, či akceptuje vedecký konsenzus, že spaľovanie fosílnych palív nebezpečne otepľuje planétu. 15. februára oznámil, že 30. júna odstúpi zo svojej funkcie. Dôvod neuviedol.

Banga je medzitým v súčasnosti viceprezidentom spoločnosti General Atlantic, predtým pôsobil ako prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard.

Ako sa uvádza v Bidenovom vyhlásení, „Ajay má jedinečné predpoklady viesť Svetovú banku v tomto kritickom historickom okamihu“. Americký prezident zdôraznil, že Banga „vyrastal v Indii“, a preto „má jedinečný pohľad na príležitosti a výzvy, ktorým čelia rozvojové krajiny, a na to, ako môže Svetová banka plniť svoj ambiciózny program znižovania chudoby a prosperity“. Biden tiež dodal, že Banga má skúsenosti s „mobilizáciou súkromných a verejných zdrojov na riešenie naliehavých výziev našej doby vrátane zmeny klímy“.

Svetová banka je medzinárodná finančná inštitúcia založená v roku 1944. Jej mandátom je poskytovať pôžičky krajinám s nízkymi a strednými príjmami s cieľom stimulovať hospodársky rozvoj.

Pripomeňme, že spoločnosť Mastercard, na čele ktorej stojí Banga, sa môže pochváliť viacerými partnerstvami a produktmi, ktoré napomáhajú prijatiu kryptomien. Politika spoločnosti je však v kontraste s vlastným súkromným názorom Banga na bitcoin. V roku 2018 vyhlásil, že kryptomeny sú „odpad“. Kritizoval digitálne aktívum pre jeho volatilné kurzy.

Na druhej strane v roku 2020 povedal, že bitcoin vôbec nepomôže „ľuďom bez bankového spojenia“. Opäť poukázal na to, že kryptomena je v tejto oblasti nepoužiteľná pre svoju nestálu cenu.

usa

Bitcoin ako platobný prostriedok

Banga však bude vo Svetovej banke pravdepodobne vítaný. Táto inštitúcia je totiž známa svojou averziou voči kryptomenám. Odmietla napríklad poskytnúť pomoc Salvádoru a Stredoafrickej republike po tom, čo obe krajiny uznali bitcoin za zákonné platidlo.

Uvedené skutočnosti nezastavili salvádorského prezidenta Nayiba Bukeleho v presadzovaní probitcoinovej politiky. Krajina naďalej realizuje ambiciózny plán vybudovania Bitcoin City, mesta, ktoré sa má stať regionálnym centrom pre technológiu blockchain.

Naopak, Bukele v novembri tvrdil, že Západ nakoniec prejde od centrálneho bankovníctva k decentralizovanejšiemu modelu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár