Afrika a kryptomeny: Na celom kontinente rastie záujem o digitálne aktíva

od Martin Tkáč

Podľa Chainalysis záujem o kryptomeny v Afrike rastie takmer každý deň. Podľa médií je to viac než len trend a móda – je to ekonomická nevyhnutnosť.

Afrika a kryptomeny

Podľa Chainalysis trh s kryptomenami v Afrike rástol nielen o viac ako 1 200% ročne, ale región sa môže pochváliť aj jednou z najvyšších adopcii kryptomien na svete. Krajiny ako Keňa, Nigéria, Južná Afrika a Tanzánia sú lídrami v tejto oblasti.

Nárast adopcie kryptomeny v Afrike bol najsilnejší medzi maloobchodníkmi a neinštitucionálnymi obchodníkmi, čo je v príkrom kontraste s krajinou vo vyspelých krajinách, kde sú inštitucionálne investície zásadné pre ekosystém.

Obchodovanie typu peer to peer je mimoriadne populárne aj v Afrike oveľa viac ako vo zvyšku sveta. Chainalysis uvádza obchodovanie s P2P ako hlavný faktor prijatia kryptomeny.

Prečo Afrika miluje kryptomeny?

Chainalysis vysvetľuje, že platformy P2P dokonca začali preberať zákazníkov od búrz, ako je Binance. Podľa Adedeji Owonibiho, generálneho riaditeľa a zakladateľa nigérijskej poradenskej firmy Convexity, sú centralizované burzy ako Binance stále menej obľúbené, pretože obyvatelia kontinentu sa stále viac zaujímajú o projekty ako je populárna P2P platforma Paxful.

Vzhľadom na to, že kontinentu dominuje populácia ľudí bez bankových účtov, používanie platforiem P2P sa stalo jednoduchým spôsobom uskutočňovania vnútorných peňažných tokov. V správe sa ďalej uvádza, že takmer 96% prevodov kryptomeny v Afrike súvisí s trhom remitencií.

Chainalysis uvádza, že používanie bitcoinu a iných kryptomien kompenzovalo vysoké náklady spojené s medzinárodnými prevodmi v Afrike.

Artur Schaback, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Paxful, pre Chainalysis vysvetlil, že okrem nákladov na prevod finančných prostriedkov existujú aj zákonné obmedzenia, ktoré môžu Afričania prekonať pomocou kryptomien.

„Ak vláda prísne obmedzí množstvo peňazí, ktoré môžu ľudia poslať do zahraničia, občania budú kreatívni a obrátia sa na kryptomeny. Na mnohých z týchto trhov ľudia nemôžu posielať peniaze zo svojich bankových účtov na centralizovanú burzu, takže sa spoliehajú na P2P, povedal.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár