Adam Back tvrdí, že CBDC sú pre občanov nebezpečnejšie ako bankové účty

od Simona

Generálny riaditeľ Blockstream Adam Back hovorí, že CBDC sú horšie ako bankové účty. Vo svojom najnovšom tweete zdôraznil, že bitcoin je „apolitický“. Je tiež nezávislý od centrálnej vlády. Ako argumentoval, CBDC sú zasa „kontrolné systémy“.

NEWSLETTER okrypte.sk

Bitcoin je lepší ako CBDC

Back verí, že digitálna verzia akejkoľvek fiat meny bude „horšia ako papierová hotovosť, horšia ako stablecoiny a oveľa horšia ako bitcoin“.

Nie je to prvýkrát, čo si tento legendárny cypherpunk všimol, že určitá bitcoinová suverenita z neho robí lepšiu menu ako iné podobné projekty. V roku 2019 povedal, že Diem (predtým Libra) môže pôsobiť ako konkurent online bankovníctva, ale nepredstavuje žiadnu hrozbu pre bitcoin.

O CBDC hovoril na Asian Leadership Conference aj bývalý riaditeľ stratégie Blockstream Samson Mow. Zdôraznil potrebu návratu k apolitickým peniazom. Podľa jeho názoru je „najlepší spôsob“ ako to dosiahnuť, adopcia bitcoinu. Ako príklad uviedol Salvádor.

„Centrálne banky by to mohli urobiť správne, ak by zaviedli CBDC, ktoré by boli súkromné ​​a umožňovali dôverné transakcie. Ale to nie je motivácia CBDC. Len nevidím, že sa to všetko deje správnym spôsobom,“ povedal.

CBDC vo svete

Čína je dnes jedným z lídrov na trhu CBDC. Údajne sa môžu pochváliť takmer 250 miliónmi registrovaných digitálnych peňaženiek používajúcich digitálnu verziu jüanu. V pilotných testoch vedú aj ďalšie krajiny ako India, Japonsko a Južná Kórea.

Na druhej strane sú napríklad Spojené štáty, Veľká Británia a Mexiko, ktoré stále uviazli v teoretickej fáze.

Treba poznamenať, že ruská invázia na Ukrajinu podnietila záujem o CBDC, ktoré by mohli fungovať ako most medzi bankami v krajinách zasiahnutých západnými sankciami. Príkladom môže byť potenciálna spolupráca medzi Ruskom a Iránom v tejto oblasti.

Nie každý však verí, že CBDC by mali navrhovať odborníci z centrálnych bánk. Philip Lowe, guvernér Reserve Bank of Australia, nedávno povedal, že digitálne tokeny vydané súkromnými spoločnosťami by boli lepšou voľbou, pretože sú lepšie v inováciách.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár