ADALend na Cardano je budúcnosťou DeFi

od Martin Tkáč

Ako súčasť ekosystému Cardano buduje ADALend škálovateľný a decentralizovaný úverový protokol, ktorý bude regulovaný komunitou Cardano.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Nová generácia flexibilných finančných služieb pre trhy digitálnych aktív bude poháňaná protokolom ADALend. Poskytne základ pre rýchle schválenie pôžičiek, automatickú kolateralizáciu, dôveryhodnú úschovu a likviditu na trhoch digitálnych aktív.

Prečo práve Cardano?

Cardano (ADA) je blockchainová platforma s rôznymi schopnosťami, ktoré poháňajú protokol ADALend. Na vytvorenie škálovateľnej, transparentnej a odolnej kryptomeny využíva Cardano najmodernejšie technológie. Fakt, že ide o verejne dostupný blockchain, z neho robí jednu z mnohých známych kryptomien, ktoré v posledných rokoch rýchlo rástli a rozvíjali sa.

V rámci Input Output Hong Kong (IOHK) Charles Hoskinson položil základy projektu v roku 2017. Cardano je nepochybne jedným z najdôležitejších blockchainových aktív tretej generácie, ktoré sú dnes dostupné na trhu.

V Cardane je dobre organizovaný tím a spoločnosť má jasný plán budúceho rozvoja projektov spoločnosti. Vďaka svojmu obrovskému potenciálu škálovateľnosti a schopnosti budovať decentralizované aplikácie je tento blockchain solídnou technológiou, ktorá splní budúce potreby v mnohých oblastiach.

Majk Spirit NFT

ADALend ohrieva priestor DeFi

ADALend si vybral Cardano ako hlavný blockchain, ktorý bude poháňať jeho systém DeFi, na rozdiel od AAVE založeného na Ethereu, pretože. Cardano je oveľa lacnejšie odosielať, prijímať a iniciovať zmluvy.

V roku 2021 sa cena gas Ethereum prudko zvýšila. To viedlo k tomu, že nespokojní používatelia si uvedomili, že poplatky boli veľkým problémom pre každého, kto v tom čase používal protokol AAVE.

Uvádza sa, že priemerné transakčné náklady v rokoch 2020 a 2021 dosiahli za určitých okolností až 80 USD (BitInfoCharts). Poplatky Cardano zostávajú nízke v porovnaní s inými kryptomenami. Hlavne kvôli dvojvrstvovej štruktúre siete, ktorá izoluje výpočty od fakturácie.

Sieť Ethereum naďalej používa blockchain Proof-of-Work (PoW). Vďaka tomu je neefektívny v porovnaní s blockchainom Cardano, ktorý využíva systém Proof-of-Stake (PoS). Napriek tomu sa riadi rovnakými pravidlami poplatkov ako sieť Ethereum.

V porovnaní s blockchainom Ethereum umožňuje blockchain Cardano spracovať oveľa viac transakcií.

Blockchain Cardano funguje oveľa rýchlejším tempom. Aby sa audit čo najviac zjednodušil, kódová základňa Cardano je postavená v Haskell. Ide o bežne používaný programovací jazyk vybraný špeciálne na tento účel.

Špeciálne špecializovaný programovací jazyk Solidity bol vytvorený vývojármi Etherea a používa ho len malý počet vývojárov. Okrem toho je potrebné podstúpiť prísne odborné hodnotenie. Čím viac inžinierov dokáže skúmať a kontrolovať kód, tým bezpečnejší a nepreniknuteľnejší bude systém pôsobiť.

Inými slovami, vývojári Cardano chcú, aby bol blockchain bez chýb, aby sa predišlo budúcim bezpečnostným hrozbám.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár