Bill Ackman a Elon Musk chcú zmenu menovej politiky Fedu

Bill Ackman, americký miliardár a zakladateľ spoločnosti Pershing Square Capital, sa domnieva, že americký Federálny rezervný systém by mal dočasne zastaviť svoju politiku zvyšovania úrokových sadzieb. To by mohlo pomôcť stabilizovať domáci bankový systém a zabrániť recesii. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a jeden z najbohatších ľudí na svete ide ešte o krok ďalej. Elon Musk vyzýva centrálnu banku, aby znížila sadzby aspoň o 50 bázických bodov.

od Martin Tkáč

Ackman a Musk chcú zmenu menovej politiky Fedu

Ackman na Twitteri uviedol, prečo si myslí, že Fed by mal dočasne upustiť od zvyšovania úrokových sadzieb. Poukázal na nedávne problémy bánk v USA, ktoré postihli držiteľov akcií a dlhopisov.

Okrem bánk Silvergate Capital, Silicon Valley Bank a Signature Bank, ktoré už vyhlásili bankrot, boli ťažko zasiahnuté aj ďalšie finančné inštitúcie. Príkladom je sanfranciská First Republic Bank, ktorej akcie za mesiac stratili viac ako 90 % svojej hodnoty.

Ackman sa domnieva, že ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo viesť k ďalším stratám investorov a dominovému efektu krachov bánk. Dodal, že „toto nie je prostredie, v ktorom by Federálny rezervný systém mal zvyšovať úrokové sadzby a vyvíjať ďalší tlak na systém, keďže udržiavanie finančnej stability je primárnou zodpovednosťou Fedu“.

Miliardár zároveň uznal, že miera inflácie v USA predstavuje vážny problém, ktorý musí Fed riešiť. Avšak „kým nebude zavedený aktualizovaný systém poistenia“, centrálna banka by sa mala zamerať na iné menové nástroje, ako napríklad „garanciu vkladov FDIC [Federal Deposit Insurance Corporation]“.

Na príspevok reagoval generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk. Napísal, že Federálny rezervný systém by mal znížiť úrokové sadzby aspoň o 50 bázických bodov.

Mnohí zástancovia a odborníci na kryptomeny sa domnievajú, že zníženie úrokových sadzieb by mohlo byť pre digitálne aktíva vrátane bitcoinu veľmi prospešné. Mohlo by urýchliť býčí trh a zvýšiť záujem o odvetvie kryptomien, keďže investori budú pravdepodobne vyhľadávať rizikovejšie aktíva.

Čo urobí Fed?

Dnes sa však zdá nepravdepodobné, že americká centrálna banka urobí taký radikálny obrat, ako si želá Musk. Najreálnejší scenár je, že zvýši úrokové sadzby o 25 bázických bodov a potom v obave z recesie tento cyklus zvyšovania ukončí.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár