97 % hackov vo svete kryptomien súvisí s projektmi DeFi

od Michaela

Analytická spoločnosť Chainalysis zverejnila novú správu o nelegálnych aktivitách prebiehajúcich na blockchainoch. Poznamenala, že protokoly DeFi sú najobľúbenejším cieľom hackerov a za posledné dva roky sa počet prípadov prania špinavých peňazí v tomto sektore zvýšil. 97 % hackov vo svete kryptomien súvisí s projektmi DeFi

DeFi ako hlavný cieľ hackerov

Od rozmachu decentralizovaných financií v lete 2020 sa počet nelegálnych transakcií na DeFi neustále zvyšuje. Podľa správy Chainalysis sú dve hlavné oblasti trestnej činnosti spojené s týmito typmi prania špinavých peňazí a hacky DeFi.

Celkovo bolo v roku 2022 hackermi ukradnuté digitálne aktíva v hodnote 1,7 miliardy dolárov. 97 % z tohto počtu pochádzalo z protokolov DeFi. Tieto prostriedky boli získané hlavne z dvoch útokov:

  • hack Ronin Bridge v hodnote 600 miliónov dolárov a
  • útok Wormhole v hodnote 320 miliónov dolárov.

Správa zdôrazňuje, že od roku 2022 väčšina ukradnutých prostriedkov – viac ako 840 miliónov dolárov – skončila v rukách hackerov s prepojením na Severnú Kóreu.

Okrem hackingu sa v posledných rokoch neustále zvyšuje aj rozsah prania špinavých peňazí prostredníctvom DeFi. Podľa Chainalysis protokoly DeFi obslúžili 69 % kryptomien súvisiacich s trestnou činnosťou.

Správa pripisuje povahu väčšiny týchto protokolov – umožňujúcich používateľom vymieňať si jeden token za iný – ťažkostiam so sledovaním toku digitálnych aktív. Okrem toho nedostatok požiadaviek KYC pre väčšinu projektov DeFi ich urobil atraktívnejšími pre zločincov.

Správa používa príklad neslávne známej skupiny Lazarus napojenej na Severnú Kóreu. Minulý rok ukradli kryptomeny v hodnote 91 miliónov dolárov pomocou niekoľkých decentralizovaných finančných protokolov. Táto skupina údajne vymenila ukradnuté tokeny za ETH a BTC, previedla ich na centralizované burzy a následne ich speňažila.

cieľ hackerov

NFT Wash Trading

Ďalším pozoruhodným aspektom správy je NFT Wash Trading – forma manipulácie s trhom, ktorá umelo zvyšuje hodnotu nelikvidných aktív. Peňaženky ovládané tým istým subjektom môžu medzi sebou obchodovať s NFT. Tým vytvárajú mylnú predstavu, že dopyt po aktíve je vyšší, než v skutočnosti je.

Správa ukazuje príklad, ktorý prostredníctvom manipulácie vygeneroval viac ako 650 000 wETH v objeme transakcií. Zistilo sa, že tieto incidenty sa odohrali na tej istej platforme. Istý trh vyplácal motivačné ceny za obchodovanie NFT vo forme žetónov platformy.

Používatelia by mohli získať ďalšie tokeny častejšími transakciami medzi účtami. Medzitým môžu byť zberatelia NFT podvedení, aby verili, že na trhu je viac obchodov.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár