81 zo 100 najväčších verejných spoločností používa technológiu blockchain

od Martin Tkáč

Platforma Blockdata na analýzu trhu uskutočnila štúdiu. Ukazuje, že viac ako 80% zo 100 najväčších verejných spoločností na svete používa technológiu blockchain.

Blockchain medzi inštitúciami

Záujem a prijatie kryptomien medzi korporáciami sa začalo už v roku 2014. Skutočné inštitucionálne prijatie sa však uskutočnilo až v tomto roku. V súčasnosti používa technológiu blockchain 81 zo 100 najväčších skúmaných verejných spoločností. Tento počet zahŕňa aj spoločnosti vo fáze výskumu. To znamená, že zatiaľ skúmajú možnosti a určiť, ktorá technológia je pre nich správna.

Ak vylúčime spoločnosti vo fáze výskumu, stále existuje 65 spoločností, ktoré aktívne vyvíjajú svoje technológie blockchainu. Blockdata rozdelila všetky spoločnosti do piatich kategórií:

  • 16 z popredných svetových verejných spoločností je stále vo fáze výskumu
  • 14 už začalo pilotné programy
  • 24 spoločností už vyvíja svoje technológie
  • 27 má pripravený produkt alebo službu, ktoré používajú ich užívatelia / zákazníci / obchodní partneri
  • 19 spoločností sa pôvodne zaoberalo technológiou blockchain, ale už v ňom nieje aktívna

Využitie blockchainu

Prieskum obsahuje aj údaje o tom, akým technológiám tieto spoločnosti dali prednosť a na čo ich hlavne využívali. Z 30 skúmaných technológií sa ukázalo, že 100 spoločností najviac uprednostňuje Hyperledger Fabric. Používa ho približne 26% zo 100 najväčších verejných spoločností na svete.

Na druhom a treťom mieste sa umiestnilo ethereum s 18% a Quorum s 11%.

Podľa štúdie je jedným z hlavných spôsobov, ako tieto spoločnosti používajú technológiu blockchain, poskytnutie infraštruktúry. Spoločnosti to tiež začlenili do svojich riešení dodávateľského reťazca, čím sa zlepšil prehľad a dôkaz o pôvode. Riešenia DLT sa prirodzene používajú aj na kapitálových trhoch, napríklad pri zúčtovaní a vyrovnaní.

Aj keď majú blockchainy povesť otvorenosti a distribúcie, mnoho spoločností sa rozhodlo pre súkromnejšie riešenia, ako sú Hyperledger Fabric a Sawtooth od spoločnosti IBM.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár