6 dôvodov, prečo mal bitcoin najlepší január za posledných 10 rokov

Aj napriek tomu je bitcoin z dlhodobého hľadiska stále na podhodnotenej úrovni.

od Rastislav Vasilišin

Newsletter news
 Bitcoin v  januári posilnil o 39,5 percenta a zaznamenal najlepší začiatok roka od roku 2013.

 Lepší január bol len v rokoch 2011 (+73 %) a 2013 (+54 %).

 Pozrime sa na šesť dôvodov, ktoré mohli samostatne alebo aj spoločne viesť k takému odrazu. 

Spomalenie inflácie a Fed

Jednou z hlavných príčin januárového nárastu bola pravdepodobne zjemňujúca sa rétorika Fedu a spomalenie rastu inflácie v USA.

Januárová rally prichádza potom, čo konečne opadol prach z krachu FTX a Fed spomalil uťahovanie opaskov.  

Movie gif. Actor Will Ferrell as Chaz in the Wedding Crashers sits in a red robe. He excitedly punches the air with both hands, and gives a cheeky smile that widens as he celebrates.

Po pomalšom náraste inflácie Fed spomalil zvyšovanie sadzieb, čo prináša úľavu technologickým aktívam, ako napríklad bitcoinu. Síce sa bitcoin nedá presvedčivo zaradiť do kategórie technologických aktív, ale pravdou je, že v poslednom období sa jeho cena vyvíjala veľmi podobne, ako v prípade rastových technologických aktív.   

Znovuzrodená volatilita

Podcast Badcoin GIF by badcrypto

Ďalším dôvodom pre takmer 40 percentný nárast môžeme hľadať v bitcoinovej volatilite. Existuje viacero dôvodov, ktoré spôsobujú kolísavosť ceny bitcoinu.

Po prvé, je to jeho relatívne nízka kapitalizácia. Aj napriek tomu, že štvrtý kvartál bol pre bitcoin jedným z najmenej kolísavých období v histórii, v januári dobehol všetko premeškané. Dá sa povedať, že jeho nízka kapitalizácia ho k vysokej volatilite predurčuje.  

Napríklad zlato je cenou omnoho stabilnejšie najmä preto, že jeho kapitalizácia je takmer 24-krát vyššia ako má bitcoin.

Bitcoin je volatilný aj preto, že na rozdiel od iných aktív, je to skutočne globálne aktívum.  Napríklad v Nigérii je jednoduchšie kúpiť bitcoin, ako akcie spoločnosti Tesla. 

A v neposlednom rade je bitcoin volatilný preto, že sa obchoduje 24 hodín denne po celý rok,a to na obrovskú finančnú páku.

Rekordne vysoké fundamenty

Cryptocurrency Holding GIF by 1inch

Najväčší januárový nárast za posledných 10 rokov môže byť zapríčinený aj tým, že sa posilnili fundamentálne ukazovatele bitcoinu. 

Napríklad 72 percent všetkých BTC nezmenilo adresu dlhšie, ako šesť mesiacov. V priebehu jedného roka je to 66,5 percenta a v priebehu dvoch rokov takmer 50 percent. To znamená, že viac ako polovica investorov bitcoin za posledné dva roky nepredala.

Dokonca aj takzvaní „OGs“, alebo prví investori do bitcoinu, v poslednom čase začali posilňovať svoje pozície. To naznačuje, že potenciál zhodnotenia je stále obrovský. 

 V tejto súvislosti spoločnosť Ark Invest vo svojej správe neváha predpovedať, že: „Cena bitcoinu by mohla do roku 2030 presiahnuť 1 milión dolárov“.

Nevídané výbery BTC z búrz

Jedným z ďalších dôvodov pre výrazný nárast bitcoinu v januári, môže byť aj objem výberov bitcoinov z búrz. V roku 2022 opustilo krypto burzy viac ako 560 000 BTC. To je doteraz nevídané číslo. Napríklad kryptoburze Gate.io zostalo v depozitoch už len posledných 4 000 BTC.

Nevídané výbery BTC z búrz

Vyzerá to, že bitcoinoví investori sa konečne začali riadiť mottom: „Vaše kľúče, vaše bitcoiny. Nemáte kľúče, nemáte bitcoiny“.

Miera hashovania na historickom maxime

Miera hashovania na historickom maxime

Kvalitné fundamenty bitcoinu je možné pozorovať aj v hashrate bitcoinu. Aj napriek 64 percentnému prepadu ceny bitcoinu v roku 2022, sa miera hashovania vyšplhala na nové historické maximum a celkovo za rok narástla o 50 percent. To znamená, že bitcoinový majetok je dnes zabezpečený lepšie, ako kedykoľvek v minulosti. 

Lightning dosiahol historické maximum

Lightning dosiahol historické maximum

A posledný dôvod, prečo bitcoin zaznamenal historický januárový nárast, mohol prameniť z faktu, že sieť Lightning dosiahla nové historické maximum. Od začiatku minulého roka narástla kapacita siete o 63 percent. To naďalej podporuje presvedčenie investorov, že bitcoin je popri uchovávateľovi hodnoty, stále viac využívaný ako platidlo.  

Záverom

Či to už bol Fed, zlepšené fundamenty alebo obnovená volatilita, dôležité na januárových nárastoch je, že bitcoin sa presvedčivo odrazil od dna.

To môže znamenať koniec medvedích trhov a trhový obrat k býčiemu trendu v dlhodobom horizonte.

Avšak aj napriek fenomenálnemu začiatku roka, je bitcoin z dlhodobého hľadiska stále na podhodnotenej úrovni.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár