30% Britov nevidí v digitálnej libre budúcnosť

od Martin Tkáč

Podľa najnovšieho výskumu má každý tretí Brit obavy, že potenciálna digitálna libra môže britskému ekonomickému systému spôsobiť viac škody ako úžitku. Na druhej strane, 24% verí, že takzvaný „britcoin“ by sa mohol ukázať ako účinný finančný nástroj.

Britcoin spôsobuje viac strachu ako nadšenia

Americká novinárska firma Politico skúmala 2 500 britských dospelých. Cieľom bolo preveriť ich názor na problematiku digitálnej verzie libry. Väčšina respondentov (30%) túto myšlienku nepodporuje.

Podľa nich by britský CBDC, známy tiež ako Britcoin, nemal pozitívny vplyv na miestnu ekonomiku, ktorá prežíva ťažké časy spôsobené pandémiou COVID-19 a brexitom.

Strach z hackerov a kyberútokov bol na prvom mieste medzi dôvodmi, prečo Briti pochybujú o myšlienke digitálnej libry – 73% respondentov si vybralo túto odpoveď. Stojí za zmienku, že David Lindberg – generálny riaditeľ retailového bankovníctva spoločnosti NatWest nedávno varoval investorov, aby si dávali pozor na virtuálne aktíva vo Veľkej Británii. Dokonca zašiel ešte o krok ďalej a uviedol, že Británia je „útočiskom podvodov“.

Vzhľadom na to, že digitálne meny centrálnych bánk vydáva a kontroluje vláda, nie je prekvapujúce, že 62% má obavy. Tvrdí, že úrady by mohli vyberať britcoiny priamo z digitálnych peňaženiek občanov.

Napriek tomu má e-pound aj svojich priaznivcov. V jeho potenciál verí 24% respondentov a 46% naň nemá názor.

Na rozdiel od Britcoinu sa zdá, že sú Briti nadšenejší pre kryptomeny ako bitcoin (BTC) a ethereum (ETH). 40% opýtaných uviedlo, že krajina by mala zaviesť jasné pravidlá pre tieto aktíva, aby sa obyvatelia Spojeného kráľovstva mohli voľne pohybovať na trhu.

Záujem o kryptomeny v Británii rastie

Podiel Britov investujúcich do kryptomien je oveľa nižší ako v iných krajinách. Podľa ďalšej štúdie sa však informovanosť verejnosti za rok zvýšila o 5%. V roku 2021 už 78% občanov počulo o kryptomenách. O rok skôr to bolo 73%.

Zvýšil sa aj počet ľudí, ktorí vlastnia virtuálne aktíva. V súčasnosti je 2,3 milióna Britov vystavených kryptomenám. Toto číslo predstavuje 4,4% populácie. V minulom roku to bolo 3,9%.

Obyvatelia Spojeného kráľovstva, ktorí chcú komunikovať s digitálnymi aktívami, čoskoro získajú novú možnosť. Platobný gigant PayPal nedávno oznámil svoju expanziu na tomto trhu. Spoločnosť umožní obyvateľom nakupovať bitcoiny (BTC), ethereum (ETH), litecoin (LTC) už od 1 libry.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár