3 dôvody, prečo by mohlo 5 krajín legalizovať v budúcom roku bitcoin

od Martin Tkáč

Rozhodnutie Salvadoru oficiálne urobiť z bitcoinu zákonné platidlo vyvovalo polemiku. Mnoho obyvateľov vyjadrilo svoj nesúhlas, dokonca zorganizovalo početné protesty. Významní investori, ako napríklad Michael Saylor, však tento krok ocenili ako „mimoriadny“ a „otriasajúci svetom“.

Zatiaľ nie je známe, aké budú účinky salvadorského hnutia. Možno to bude začiatok úspešnej menovej revolúcie. Na druhej strane to môže byť ďalší pokus o získanie moci a podpory dôležitým politikom.

V nedávnom blogovom príspevku Alexander Höptner, generálny riaditeľ burzy derivátov BitMEX uviedol, že iniciatíva môže priniesť výhody. Tiež napísal, že ho vôbec neprekvapilo, že všetci, ktorí riadia súčasný finančný systém, zaútočili na Salvador.

Dodal však:

Kritici prehliadajú, že rozvojové krajiny ako Salvador vedú svet v prijímaní decentralizovaných digitálnych mien a platieb.

Okrem toho uviedol, že v roku 2022 pôjde po Salvádorových stopách najmenej päť rozvojových krajín. Svoju tézu podložil nasledujúcimi argumentmi.

Platobné príkazy

Významné percento ľudí z krajín, ako je Salvador, pracuje v zahraničí, aby poslalo finančné prostriedky svojim príbuzným a zaistilo im tak lepšie blaho. Najväčšie remitenčné spoločnosti však „strhávajú ľuďom“ vysoké poplatky. Transakcie sú navyše pomalé a neúčinné. Podľa riaditeľa BitMEX môže byť bitcoin najlepším riešením tohto problému. Všetko vďaka „takmer zanedbateľným poplatkom a rýchlym transakciám 24/7/365“.

Nie je to prvýkrát, čo generálny riaditeľ BitMEX porovnáva digitálne aktíva a tradičné financie. V nedávnom rozhovore povedal, že kryptomeny rastú oveľa rýchlejšie:

To, čo sme videli v tradičnom finančnom svete za posledných 30 rokov, sa stalo v odvetví kryptomien za 2 roky.

Inflácia

Ďalším dôvodom, ktorý Höptner uviedol, bolo riziko zvýšenia inflácie v dôsledku dôsledkov pandémie COVID-19. Je zrejmé, že rozvojové krajiny budú postihnuté oveľa viac ako vyspelé ekonomiky. A keď inflácia začne otriasať financiami, ľudia väčšinou hľadajú alternatívy k fiat mene. Generálny riaditeľ BitMEX na odôvodnenie svojho vyhlásenia uviedol ako príklad Turecko:

Keďže inflácia v Turecku tento rok prudko prekročila 15 percent, prijatie kryptomeny vyletelo do neba. Turecko reagovalo rýchlym zákazom používania kryptomien na tovary a služby, ale inflácia je teraz na úrovni 19,25 percenta.

Höptner nie je jedinou postavou, ktorá verí, že pôvodná kryptomena môže byť účinným zaistením pred hospodárskou krízou. Podobný názor majú aj miliardári Paul Tudor Jones III a Dawn Fitzpatrick. Veria, že obmedzená ponuka bitcoinov môže byť najlepším nástrojom proti hromadnej tlači peňazí.

Politika

Bitcoin nie je len digitálna mena. Je to tiež technológia, uchovávač hodnoty a podľa mnohých obraz budúceho finančného systému. Preto budú mať politici vlastný záujem postaviť sa ako „progresívny, populistický a zmýšľajúci v novej dobe“.

Napriek tomu, že Höptner je zástancom takejto iniciatívy, varoval, že vedúci politici môžu zvýšiť svoju popularitu nie kvôli tomu, čo dosiahli v priebehu svojej práce, ale kvôli bitcoinom:

Toto nebude milostný list prezidentovi Salkeorovi Bukelovi, ktorý kladie svoju politickú budúcnosť na úspešné uplatňovanie tejto politiky. Očividne podporujem túto politiku, ale myslím si, že existuje dlhodobé riziko prílišnej dôvery jednotlivcov v kryptomenový priestor.

Potom poznamenal, že ak politik, ktorý hrá významnú úlohu v adopcii BTC, zlyhá ako líder, môže to automaticky poškodiť imidž kryptomeny.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár