Viac ako 280 blockchainov je ohrozených zero-day exploitmi

Dogecoin, Zcash a Litecoin už opravili kritickú bezpečnostnú zraniteľnosť, ale stovky ďalších blockchainov sú stále ohrozené zero-day exploitom.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Stovky sietí ohrozených útokom zero-day

Spoločnosť Halborn, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, odhadla, že riziku zero-day exploitov je vystavených viac ako 280 blockchainových sietí. Tie by mohli ohroziť kryptomeny v hodnote najmenej 25 miliárd USD.

V blogovom príspevku z 13. marca spoločnosť upozornila na bezpečnostnú zraniteľnosť. Halborn ju označuje ako Rab13s a dodáva, že už spolupracuje s niektorými blockchainmi, ako sú Dogecoin, Litecoin a Zcash, na implementácii významnej opravy.

Spoločnosť si v marci 2022 najali tvorcovia Dogecoinu, aby vykonala bezpečnostnú revíziu základne kódu. Počas nej vyšlo najavo „niekoľko kritických a zneužiteľných bezpečnostných chýb“. Ukázalo sa, že rovnaké zraniteľnosti existujú v takmer 300 ďalších blockchainoch, čím sa odvetvie kryptomien vystavuje strate miliárd dolárov.

Halborn načrtáva tri hlavné problémy. Najkritickejší z nich umožňuje útočníkovi „posielať vytvorené škodlivé konsenzuálne správy jednotlivým uzlom, čo spôsobí vypnutie každého uzla“.

Útok 51 %

Dodal, že tieto zraniteľnosti by časom mohli blockchain vystaviť 51 % útoku. Ide o hackerský útok, pri ktorom útočník kontroluje väčšinu siete a je schopný vytvoriť upravenú verziu blockchainu alebo ho vypnúť.

Ďalšie zistené zraniteľnosti zero-day by potenciálnym útočníkom umožnili spôsobiť zlyhanie uzlov blockchainu odoslaním požiadaviek na vzdialené volanie procedúr (RPC). Ide o protokol, ktorý umožňuje programu komunikovať a požadovať služby od iného protokolu. Spoločnosť dodala, že zneužitie súvisiace s RPC je oveľa menej pravdepodobné, pretože na vykonanie útoku sú potrebné platné poverovacie údaje.

„Vzhľadom na rozdiely v zdrojovom kóde medzi sieťami nie všetky zraniteľnosti možno zneužiť vo všetkých sieťach. Minimálne jedna z nich sa však dá zneužiť v každej sieti,“ upozornil Halborn.

Spoločnosť uviedla, že ďalšie technické podrobnosti nebude zverejňovať vzhľadom na ich dôležitosť. Zároveň vyvinula „úsilie v dobrej viere“ kontaktovať všetky zainteresované strany, zverejniť potenciálne zneužitia a poskytnúť vhodné riešenia zraniteľností.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár