14 % salvádorských spoločností uskutočnilo transakcie v BTC

od Simona

Salvádorská obchodná komora nedávno uskutočnila zaujímavú štúdiu. Ukazuje, že spoločnosti pôsobiace v Salvádore sa zdráhajú používať bitcoiny, odkedy ich krajina v septembri 2021 uznala za zákonné platidlo.

Z 337 spoločností, ktoré sa zúčastnili prieskumu medzi 15. januárom a 9. februárom, iba 14 % uskutočnilo transakcie v BTC od nadobudnutia účinnosti zákona o bitcoinoch. Viac ako 90 % podnikov uviedlo, že prijatie BTC v krajine malo malý vplyv na ich predaj.

Sedemdesiatjeden percent opýtaných spoločností tvoria mikropodniky, 13 % stredne veľké subjekty a 16 % veľké spoločnosti.

Hoci sa nízka miera prijatia môže zdať na prvý pohľad sklamaním, Salvádor používa štandard amerického dolára od roku 2001. Na rozdiel od mien iných rozvíjajúcich sa ekonomík teda hlavný výmenný prostriedok Salvádoru nie je náchylný na kolísanie meny. Napriek tomu viac ako jedna z desiatich spoločností v krajine uviedla, že za posledných päť mesiacov používala bitcoiny.

Prezident Salvádoru Nayib Bukele urobil z prvej kryptomeny ústredný bod vo svojej stratégii hospodárskeho rastu. A to aj napriek tomu, že inštitúcie ako Medzinárodný menový fond a Moody’s Investors Service varovali pred prijatím tejto vlajkovej kryptomeny.

V januári analytik Moody’s Jaime Reusche uviedol, že Bukeleho rozhodnutie by mohlo podkopať výhľad úverovej bonity jeho krajiny.

Salvádorské bitcoinové dlhopisy

Napriek tomu El Salvador nezaspal na vavrínoch a pokračuje v realizácii svojich plánov. Krajina nedávno vydala bitcoinové dlhopisy v hodnote 1 miliardy dolárov. Výťažok z predaja tzv. Volcano Bonds budú použité na financovanie Bitcoin City, plne funkčnej metropoly, ktorá má využívať geotermálnu energiu na ťažbu digitálnych aktív.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár